(Antalya Kültür Sanat)’ta İki Yeni Sergi: “19612023 Retrospektif” ve “Paris’ten Antalya’ya Renk ve Çizginin Peşinde’’

Paris'ten Antalya'ya Renk ve Çizginin Peşinde-Eren Eyüboğlu, Antalya Kültür Sanat, 2023.

Antalya Kültür Sanat Merkezi, Mehmet Tüzüm Kızılcan’ın “19612023 Retrospektif” adlı sergisi ile Eren Eyüboğlu’nun eserlerinden oluşan “Paris’ten Antalya’ya Renk ve Çizginin Peşinde’’ adlı seçkiye 11 Haziran’a kadar ev sahipliği yapıyor.


“19612023 Retrospektif”
Sergi

Sanatçı: Mehmet Tüzüm Kızılcan
Tarih: 29 Nisan – 11 Haziran 2023
Yer: Antalya Kültür Sanat, Muratpaşa / Antalya


CUBO’nun, ürün tedarik sponsoru olduğu Antalya Kültür Sanat, Mehmet Tüzüm Kızılcan’ın 62 yıllık sanat yolculuğunu izleyicilere sunan “19612023 Retrospektif” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçının kilometre taşı olarak gördüğü eserlerinden oluşan seçkide, 1961 yılında Prag’da, Uluslararası Seramik Akademisi’nin yarışmalı sergisinde gümüş madalyayla onurlandırıldığı duvar uygulamasından, 2023 yılında ürettiği son eserler sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sergi, izleyicileri aynı zamanda Çağdaş Türk Seramiği’nin geliştiği, önemli bir döneme de tanıklık etmeye de davet ediyor.


“Paris’ten Antalya’ya Renk ve Çizginin Peşinde – Eren Eyüboğlu’’
Sergi

Sanatçı: Eren Eyüboğlu
Küratör: Ömer Faruk Şerifoğlu
Tarih: 29 Nisan – 11 Haziran 2023
Yer: Antalya Kültür Sanat, Muratpaşa / Antalya


Antalya Kültür Sanat’ta aynı tarihlerde ziyaretçilerle buluşturduğu Eren Eyüboğlu’nun eserlerinden oluşan “Paris’ten Antalya’ya Renk ve Çizginin Peşinde – Eren Eyüboğlu’’ adlı serginin küratörlüğünü sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu üstleniyor.

Cumhuriyet’in 100. yılında, çağdaş Türkiye resim sanatının öne çıkan isimlerinden Romanya doğumlu olan ve Bedri Rahmi Eyüboğlu ile hayatını birleştiren Eren Eyüboğlu, 30 Ağustos 1988’de vefat edene kadar çalışmalarını sürdürdü. Sergide yer alan oto – portre ve portreler, sanatçının sanat yaşamının başlangıcından sonuna dek beslendiği kaynakları, 1930’ların Paris’inden 1980’lerin İstanbul’una kadar yaşadığı değişimleri izleyiciye sunuyor.