“Kent Katmanları” Heykel Sergisi 20 Mayıs’ta (Akeramos Sanat Merkezi)nde!

Mavi Kule

Yarattığı formlarla izleyiciye kendi hikâyeleri için alan açmayı tercih ettiğini ifade eden heykeltıraş Ekber Sürsal’ın “Kent Katmanları” adlı sergisi, 20 Mayıs – 20 Haziran 2023 tarihleri arasında Akeramos Sanat Merkezi’nde ziyarete açılacak. Sergide, sanatçının 2019 yılından bu yana çalıştığı, 20 özel parçadan oluşan yapıtlar yer alacak.


“Kent Katmanları”
Sergi

Sanatçı: Ekber Sürsal
Tarih: 20 Mayıs – 20 Haziran 2023
Yer: Akeramos Sanat Merkezi, Mudanya / Bursa


Sergi Tanıtım Metninden:

“Her birimiz kendi merkezimizden yön verdiğimiz bakışlarla izliyoruz akıp giden hayatı ve bambaşka izlenimlerle geçiyoruz aynı olduğunu sandığımız sokaklardan. Uydu mu, uymadı mı diye sorgulamadan, üst üste geçirilmiş giysiler gibi katmanlarla yüklü o aynı kentin imgeleri, kendi biriktirdiklerimizle görebildiğimiz kadar aslında.

Kişisel tarihimizi oluşturan anların kendi tarihleri var mı? Aynı yerde sürekli kaybolmak mümkün mü? Yaşadıklarımızla, birbiri ardına bir örüp bir söktüğümüz katmanlar hangi izi bırakır adına ‘tarih’ dediğimiz enkazda?

Ekber Sürsal
, görünmez mağaralarımızın tavanından damla damla düşerek tortulaşmış dikitler gibi karşımıza koyduğu girift formlar içinde, kendi rehberliğimizde kişisel bir imge yolculuğuna çağırıyor bizi ‘Kent Katmanları’ adını verdiği yapıtlarıyla.

Yarattığı formlar izleyiciye kendi hikâyeleri için alan açıyor

Sanatçı, ‘Kent Katmanları’ isimli bu son dönem çalışmalarıyla ‘Her şeyi bir arada tutan şey boşluktur’ diyen John Berger’dan ilham almış. Sürsal, sergileyeceği eserleriyle bizleri gerçekliğin ötesinde bir imgeler diyarına götürüyor adeta. Hem biçim hem de içerik anlamında çok katmanlılığa açılıyor Kent Katmanları.

Sanatçının karton çikolata kutuları üzerine girift biçimde istiflediği illüstrasyonların cisimleşerek, heykele dönüştüğü bir yapıt serisi ‘Kent Katmanları.’ Poliüretan türevi sıra dışı bir malzemeyle eserlerini oluşturan Sürsal’ın bu serisi büyük boyutlarına rağmen, kolayca taşınabilecek kadar hafif. Malzemeyle birlikte, kullanılan cazibeli renklerin yarattığı etki, bütünü oluşturan parçalara tek tek bakıldığında dağılıyor ve sembolik bir kurguyu öne çıkarıyor.

Bir hikâye anlatıcısı olmaktansa, yarattığı formlarla izleyiciye kendi hikâyeleri için alan açmayı tercih ettiğini belirten Sürsal, Kent Katmanları’nın içine bazen bilerek, bazen de sezgisel olarak yerleştirdiği objelerle, iç içe geçmiş sayısız öykü malzemesi sunuyor izleyicisine.”