“Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” Sergisi (CerModern)de!

Resim sanatının Türkiye’deki temsilcilerinden biri olan Şevket Dağ’ın eserleri “Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı sergi ile 30 Temmuz’a kadar CerModern’de ziyaretçilerle buluşuyor.


“Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ”
Sergi

Sanatçı: Şevket Dağ
Tarih: 5 Mayıs – 30 Temmuz 2023
Yer: CerModern, Çankaya / Ankara


1875 – 1944 yılları arasında yaşamını sürdürmüş olan ressam Şevket Dağ, hem eserleri hem de yetiştirdiği öğrencilerle sanat tarihinin önemli isimlerinden biri olarak anılıyor. Osman Hamdi Bey’in ilk öğrencilerinden biri olması nedeniyle de adından söz ettiren Dağ, aynı zamanda Türkiyeli ressamları bir araya getiren Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kuruluşunda yer aldı.

Şevket Dağ, Ayasofya İçi.

Çalışmalarının birçoğunda İstanbul’un camilerini ve tarihi mekânlarını konu alan Dağ, ayrıntılı tasvirleriyle öne çıkıyor. Şimdiye kadar pek çok karma sergide yer alan sanatçının eserleri ilk kez “Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” sergisinde bir araya getirildi. Humanis’in organizasyonuyla gerçekleşen sergide, Dağ’ın “Ayasofya İçi” eseri de dâhil olmak üzere toplam 65 tablosu, eskizleri, kullandığı paleti, boya kutusu, şövalesi ve yazışmaları gibi kişisel eşyaları da yer alıyor.

Sergi kapsamında Humanis tarafından 400 sayfalık Türkçe – İngilizce özel bir albüm de hazırlandı. Bu albümde, Sinan Genim, Fahri Özdemir, Evrim Altuğ, Malik Aksel, Cemal Tollu ve Şeref Akdik’in yazılarının yanı sıra, eserleri ve kendisiyle ilgili doküman ve objelerinin görselleri bulunuyor. 42 farklı koleksiyonerden toplanan eserler, sanatçının çalışmalarını kapsamlı bir şekilde ele alıyor.