(VEKAM)’dan Yeni Konferans: “Şeref Akdik’in Atatürk Ahlatlıbel’de Kazıda Tablosu Bağlamında Türkiye Cumhuriyetinin Kültür ve Sanat Politikları”

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), “Şeref Akdik’in Atatürk Ahlatlıbel’de Kazıda Tablosu Bağlamında Türkiye Cumhuriyetinin Kültür ve Sanat Politikları” adlı konferans düzenliyor. Dr. Feyza Akder’in konuşmacı olarak yer alacağı etkinlik 11 Mayıs 2023 Perşembe günü, 14.00 – 15.30 saatleri arasında çevrim içi gerçekleşecek.


“Şeref Akdik’in Atatürk Ahlatlıbel’de Kazıda Tablosu Bağlamında Türkiye Cumhuriyetinin Kültür ve Sanat Politikları”
Konferans

Konuşmacı: Feyza Akder
Tarih: 11 Mayıs 2023 Perşembe | Saat: 14.00 – 15.30
Mecra: Zoom
Katılım: Kayıt Gerekli


Konferans tanıtım metninden:

“Şeref Akdik’in Atatürk Ahlatlıbel’de Kazıda (1933) tablosu, Türk Tarih Tedkik Cemiyeti’nin grup portresini, millî tarih yazımı çalışmaları ile birleştirerek sunar. Resimde yer alan Mustafa Kemal Atatürk, Reşit Galip, Nevzat Tandoğan, Yusuf Hikmet Bayur, Afet İnan, Yusuf Akçura ve Hamit Zübeyr Koşay cemiyetin etkinlikleri ile toplumda tanınan kişilerdir. Resimdeki kazı buluntuları İkinci Türk Tarih Kongresi Sergisi’nde (1937) yer almış ve resmin anlamını güçlendirmişlerdir. Arkeolojinin resim sanatında ülkenin kimliğini görselleştirmek üzere kullanılması önemlidir ancak nadirdir. 1930’lu yıllarda devlet tarafından desteklenen antropoloji ve arkeoloji, yeni kurulan Cumhuriyet’in ulusal tarihinin yazılması için kullanılmaktadır. Arkeoloji de antropoloji ile eş zamanlı gelişip ulusal tarihin temellendirileceği veriler üretmektedir. Tablo 1930’lu yıllarda arkeoloji ve antropoloji alanında çalışmalar yapan bilim insanları ve bürokratların yer aldığı bir grup portresi olarak bir ulusun tarih yazım serüvenini görselleştirir.”

Ayrıntılı bilgi için: vekam.ku.edu.tr