Cansu Dinç “Kafamın İçine Hoşgeldiniz!” Sergisi ile (Platform A)da!

"Yerler", Cansu Dinç

Cansu Dinç’in resim, heykel ve yerleştirmelerinden oluşan “Kafamın İçine Hoşgeldiniz!” isimli sergisi, 6 Mayıs – 3 Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara’da, Platform A’da yer alıyor. 


“Kafamın İçine Hoşgeldiniz!”
Sergi

Sanatçı: Cansu Dinç
Tarih: 6 Mayıs – 3 Haziran 2023
Yer: Platform A, Çankaya / Ankara


Sergi Metninden:

“Ev başlangıçta yeryüzünün merkezi anlamına gelirdi-coğrafi değil ama varlıkbilimsel anlamda böyleydi.”*

Yer değiştiriyoruz. İstekli veya zorunlu oluyoruz. Yeryüzünün merkezi kayıyor. Göç ve beraberinde gelen aidiyet sorunu ve yersizlik duygusu ise ne yalnızca bugünün meselesi, ne de geçmişte kalacak belli ki. Şunu söylemek çok zor değil: İçinde bulunduğumuz kentlerde, sabahları uyandığımız evlerde sahip olduğumuz inisiyatif günden güne azalıyor. Kaybedilmiş olanları tekrar tekrar fısıldıyorum.

Bir yeni mesajınız var.

“Bir evin kurulduğu yer ‘gerçeğin can evi’dir, deniliyor. Gerçeğin can evinde bir ev olmazsa, insan açıkta kalmış değil, aynı zamanda hiçlikte, gerçekdışında kaybolmuştur. Ev yoksa, her şey bölük pörçük hale gelir.’’*

‘Gerçeğin can evi’ne sığamıyoruz. Kendilik mekânımıza yer bulamıyoruz. Ama arıyoruz. Ararken bulduğum ve bir türlü aklımdan çıkmayanlar var.

Çıkın aklımdan!

“Uygarlığın olmadığı yerlerde ev bir evle değil, bir eylem ya da eylemler kümesiyle temsil edilir. Bir zorunluluk duyulmadan seçilmiş eylemler kendi içlerinde geçici olabilirler belki, ama herhangi bir binadan kalıcı ve sağlam sığınaklar sunarlar. Ev o zaman bir mekân olmaktan çıkar, yaşanan bir hayatın anlatılmamış öyküsü olur.”*

Yeni kaynaklar arıyoruz. Yerler anlam değiştiriyor. Sonsuz bir mekân kafamın içine doluyor. Onu parçalara ayırıyorum ve belki de ayırtıyorum. Bazılarımız onu alıyor ve yola çıkıyor. Bazılarınız üzerinde bir yer taşıyor. Sonra mekânı parça parça yapıyor ve birleştirmeyi deniyorum. Önce tartıyorum.

Kafamın İçi, 1242 gram.

Kafamın İçi, 1459 gram.

Kafamın İçi, 843 gram.

Tam ağırlığını bulamıyorum. Sonra bir de bunu siz yapıyorsunuz. Buluyor musunuz pek bilmiyorum. En nihayetinde. İşte, burada oluyorum.

Kafamın İçine Hoş Geldiniz!

Umarım rahatsızlık vermiyorumdur.

Sergi kataloğunu şuradan inceleyebilirsiniz.

bi-özet’te Cansu Dinç ile yapılan söyleşiye şuradan ulaşabilirsiniz:

[Söyleşi]: “…öncelikle mekânı sorguladım, sonrasında ise burada izleyiciyi de davet ettiğim bir oyun oynadım.”


*John Berger – Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa Ömürlü Çeviri: Zafer Aracagök, Metis Yayınları, 5. baskı