(İstanbul Araştırmaları Enstitüsü)’nde Panel: “İşgal İstanbul’unu Yeniden Düşünmek: Tarihyazımı ve Kamusal Tarih”

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), 28 Nisan’da güncel sergisi “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918-1923″ü odağına alan “İşgal İstanbul’unu Yeniden Düşünmek: Tarihyazımı ve Kamusal Tarih” adlı panel düzenliyor. Küratörler Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo’nun konuşmacı olarak katılacağı etkinliğin moderatörlüğünü K. Mehmet Kentel üstleniyor. 


“İşgal İstanbul’unu Yeniden Düşünmek: Tarihyazımı ve Kamusal Tarih”
Panel

Konuşmacılar: Daniel – Joseph MacArthur – Seal, Gizem Tongo
Moderatör: K. Mehmet Kentel
Tarih: 28 Nisan 2023 | Saat: 18.30
Yer: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Arka Oda, Beyoğlu / İstanbul
Katılım: Ücretsiz, Sınırlı
Etkinlik Dili: Türkçe


Etkinlikte, “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923” sergisinin küratörleri, Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo, İstanbul’un işgal dönemine dair yeni çalışmaları, perspektifleri ve bunların sergide nasıl temsil edildiğini tartışacak. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından İngiliz, Fransız ve İtalyan orduları tarafından işgale uğrayan İstanbul’u yazılı ve görsel arşivlerin ışığında izleyiciye aktaran sergide; İAE arşivinin yanı sıra, Türkiye, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Ermenistan ve Rusya’daki çeşitli kütüphane, arşiv ve koleksiyonlardan seçilmiş belgeler, resmi yazışmalar, resimler, film ve fotoğraflar yer alıyor. İzleyiciyi işgal günlerine götüren bu görsel materyaller, 28 Nisan’daki etkinliğin de odak noktasını oluşturuyor.

“Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918-1923” sergisi, neredeyse beş yıl işgal altında kalan bir imparatorluk başkentinin askeri, sosyal ve kültürel boyutlarıyla yaşadığı köklü dönüşümlere ve travmalara yeniden bakmak adına bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda, işgal süresince yalnızca siyasal anlamda değil, toplumsal ve kültürel anlamda da sürekli bir hareketlilik halinde olan İstanbul’a ayna tutan sergi, 26 Aralık’a kadar İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyarete açık olacak.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için bi_özet‘in ilgili haberi incelenebilir:

(İstanbul Araştırmaları Enstitüsü)’nden Yeni Sergi: “Meşgul Şehir”