John Craxton’ın Türkiye’deki İlk Sergisi “John Craxton: Işığın Peşinde” (Meşher)de!

Fotoğraf: Emre Durmuş

Britanyalı ressam ve tasarımcı John Craxton’ın (1922 – 2009) yaşamını ve eserlerini tanıtan Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “John Craxton: Işığın Peşinde”, 23 Temmuz’a kadar Meşher’de ziyaretçileri ile buluşuyor.


“John Craxton: Işığın Peşinde”
Sergi

Sanatçı: John Craxton
Küratör: Ian Collins
Tarih: 5 Nisan – 23 Temmuz 2023
Yer: Meşher, Beyoğlu / İstanbul


John Craxton, Gün Batımında İki Figür, 1952-1967, John Craxton Estate.

Sanatçının biyografisinin yazarı ve arkadaşı Ian Collins’in küratörlüğünü üstlendiği “John Craxton: Işığın Peşinde” sergisi, Craxton’ın uzun kariyerine yayılan çeşitli eserlerinden bir seçki sunuyor.

Sergide anıtsal bir duvar halısı, tablolar, çizimler, baskılar, kitap tasarımları ve kişisel eşyaları da dahil olmak üzere Craxton’ın geniş yelpazedeki 200’e yakın eseri yer alıyor. Savaş zamanının karanlığından aydınlığa ve tek renkten parlak renklere doğru ilerleyen serginin vitrininde ise ziyaretçileri, sanatçının kullanmayı çok sevdiği klasik motosikletlerden bir örnek karşılıyor.

John Craxton, Kasap, 1964–1966, Özel Koleksiyon.

“John Craxton: Işığın Peşinde” sergisinde, çeşitli koleksiyonlardan ödünç alınan eserlerin yanı sıra John Craxton Estate’ten sonra en fazla sayıda Craxton eserine sahip olan Ömer Koç Koleksiyonu’ndan 44 eser yer alıyor. Ayrıca Amerikalı fotoğrafçı Robert McCabe ile Londra doğumlu ressam Nicholas Moore’un fotoğrafları sergiyi zenginleştiriyor.

John Craxton, Doğadaki Şair 1941,
John Craxton Estate.

McCabe’in fotoğrafları, John Craxton’ın resimleriyle büyük benzerlikler taşıyor; Ege’yi ilk defa 1954’te ziyaret eden fotoğrafçı da Ege manzarasına ve insanına odaklanıyor. Nicholas Moore’un fotoğrafları ise 1985’te Craxton’la İstanbul’a yaptıkları seyahatten sahneler sunuyor. İstanbul’u sıkça ziyaret eden Craxton’ın sergisi, onun sanatını ve yaşamını sevdiği şehirde keşfe açıyor.