(Local Makers)’dan İyiliği Odağına Alan Girişim: “Dayanışma Ağı”

Çizim: Dilruba Karalp

Adil, sürdürülebilir ve lokal ürünleri ve üreticilerini bir araya getirme misyonunu üstlenen Local Makers markası, depremden etkilenen yerel üreticiler için “Local Makers Dayanışma Ağı”nı kurdu. Üretimi kısıtlanan ya da üretim yapamaz hale gelen yerel üreticileri bir araya getiren girişim, deprem bölgesindeki üreticilere destek vermek için kurumsal firmalara çağrı yapıyor:

Adil, sürdürülebilir ve lokal ürünleri ve üreticilerini bir araya getirme misyonunu üstlenmiş Local Makers markası olarak bir dayanışma çağrımız var. Deprem bölgesindeki lokal üreticilerin üretim, satış, dağıtım aşamalarında yaşadığı tüm insani ve ekonomik engeller için birlikte bir adım atıyoruz.

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve 10 ilde yıkıcı etkileri olan deprem felaketinin ardından bölgedeki lokal üreticilerin üzerindeki ekonomik yükü hafifletmek için bir adım atmak istedik. Herkes gibi doğru zamanı beklerken @bahcemdenincir’in paylaşımı ile hayata tutunmaya çalışan üreticiler için can suyu olma vaktinin ‘şimdi’ olduğunu fark ettik.

İlk olarak 16.02.2023 tarihinde başlattığımız destek çağrısı ile deprem bölgelerindeki lokal ve butik üreticilerle ilgili bilgileri toplamaya başladık. Çağrımız elden ele dolaştı, bölgedeki yerel üreticiler, onların yakınları, belki hiç tanışmadan alışveriş yaptıkları üreticilerin bilgilerini içeren yüzlerce mesaj aldık. Bilgileri ileterek dayanışma ağımızın temellerini oluşturmaya katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

Bu destek çağrısı ile temellerini attığımız dayanışma ağının bir ‘alışveriş platformu’ olmanın ötesinde bölgedeki üreticilerin ihtiyaçlarına dair bilgi toplamayı hedeflediğini belirtmek isteriz. Bölgede ekonomik faaliyetlerine devam edebilen üreticilerin yanı sıra evi, iş yeri, deposu yıkılmış ağır bir bilanço ile karşı karşıya olan üreticiler de mevcut.

Teofarm Antakya Bölge Üreticisi

dayanisma.localmakers.com.tr Bölge Üreticileri için Yayında

Çağrımızın ardından başvuru formunu dolduran üreticiler ve ekibimizin bölgedeki üreticilerin bilgilerini derlemesi ile elimizde çok kıymetli bir dizin oluştu. Gündemin yoğunluğu ve sosyal medyanın hızlı akışı içerisinde bu değerli bilgilerin zamansız ve erişilebilir bir yerde kalmasını istedik.
Bölgedeki üreticilere yardım etmek isteyen herkesin faydalanabileceği açık kaynaklı bir web sitesi tasarladık. dayanisma.localmakers.com.tr’den deprem bölgesinde yer alan üreticilerin kategori bazlı detaylarına online satış kanallarına ve sosyal medya iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Manuel toplanılan bilgiler ile ilk fazını yayına aldığımız dayanışma ağı, gelinen noktada yerel üreticilerin kendilerinin sistem girişi yapabilmelerine imkan sağlıyor.

dayanisma.localmakers.com.tr listelerinde bilgileri yer almayan deprem bölgesindeki bir üretici ya da yakınıysanız; ‘İşletme Ekleyin’ sayfasındaki başvuru formundan sistem kaydınızı oluşturabilirsiniz. Kayıt aşamasında ve sonrasında karşılaşabileceğiniz her türlü sorun için iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Local Makers Mağaza

Kurumsal Destek Vermek İsteyen Markaları Yerel Üreticilerle Buluşturuyoruz

Bölgede üretimi kısıtlanan ya da üretim yapamaz hale gelen yerel üreticilere destek vermek için kurumsal firmaları çağrımıza davet ediyoruz. dayanisma.localmakers.com.tr üzerinden “Kurumsal Destek” sayfası üzerinden sağlayabileceğiniz destekleri belirterek, bölgedeki yerel üreticilerin yeniden sisteme katılabilmeleri için yardımcı olabilirsiniz. Verebileceğiniz destekler satın alma olabileceği gibi, firmanızın faaliyet alanı doğrultusunda farklı bir hizmet katkısı da olabilir.

Bölge bölge üreticilerin ihtiyaçlarını belirlemek ve destek olabilmek adına projeler oluşturmaya, oluşturulacak projelerde destek olmak isteyen tüm kurumları bizimle iletişim kurmaya davet ediyoruz.(…)”