(Depo İstanbul)’da Yeni Sergi: “Kırık Hatıralar”

Andréas Lang’ın kişisel sergisi “Kırık Hatıralar”, 24 Haziran’a kadar Depo İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Geniş Açı Proje Ofisi’nden (GAPO) Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in üstlendiği sergiye, Mayıs ayında Kerber Verlag, Berlin’den yayımlanacak bir kitap eşlik edecek.


“Kırık Hatıralar”
Sergi

Sanatçı: Andréas Lang
Küratörler: Refik Akyüz, Serdar Darendeliler
Tarih: 18 Nisan – 24 Haziran 2023
Yer: Depo İstanbul, Tophane / İstanbul


“Kırık Hatıralar”, sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Andréas Lang Tarabya Kültür Akademisi’nin misafir sanatçı programı kapsamında aldığı burstan bu yana Türkiye’de hafıza ve tarih üzerine çalışıyor. Kırık Hatıralar’daki imgeleri aracılığıyla Türkiye manzaralarındaki yok oluş, süreksizlik ve farklı tarihsel katmanlar üzerine düşünerek, görünmez kılınan bir kolektif hafızaya dair görünür ipuçları bırakıyor.

Andréas Lang, Eski Van, 2018.

Görsel arkeoloji olarak adlandırdığı çalışma yönteminde Lang, tarihin, mitolojinin ve şimdiki zamanın farklı katmanlarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Fotoğrafları geçmiş, bugün ve gelecek arasında bir arafta askıda kalmışçasına, bir sahne ya da film seti gibi görünüyor. Bu sayede imgelemi ve onun izdüşümünü barındıran; konuya içkin sosyal, politik ve ekolojik gerçeklerle karışan ya da çatışan bir alan haline geliyor. Üretimlerini yoğun bir araştırma sürecinin ardından konu edinilen bölgelere gidip fotoğraflar çekerek gerçekleştiren sanatçı görsel yöntemini Kırık Hatıralar’da Türkiye’nin geçmişine ve belleğine, tarihin yazılmasına ve üstünün kapatılmasına bakarak uyguluyor. Özellikle geç Osmanlı İmparatorluğu, Ermeni mirası, 1915 olayları ve Cumhuriyet döneminin başlangıcı ile bağlantılı mekânlara bakarak, nelerin hatırlandığı ve nelerin unutulmaya yüz tuttuğu üzerine odaklanıyor.”