(Akbank Sanat)’ta Yeni Sergi: “Prizma Expanded: Algının Poetikası”

Türkiye sinemasının üç farklı jenerasyonundan öne çıkan üç yönetmen ve üç film profesyonelinin çalışmalarından oluşan “Prizma Expanded: Algının Poetikası” adlı sergi, 11 Mayıs – 29 Temmuz tarihleri arasında Akbank Sanat’ta izleyicilerle buluşuyor.


“Prizma Expanded: Algının Poetikası”
Sergi

Küratör: Lara Kamhi
Sanatçılar: Reha Erdem – Florent Herry, Zeynep Dadak – Çiçek Kahraman, Deniz Tortum – Alican Çamcı
Tarih: 11 Mayıs – 29 Temmuz 2023
Yer:
Akbank Sanat, Beyoğlu / İstanbul


“Prizma Expanded: Algının Poetikası” adlı sergide yönetmen ve sinema profesyonellerinin ikili olarak ortak üretimleri olan, mekâna özgü ve deneyim tabanlı sinematik eserler sergilenecek. Sergi aynı zamanda, sanatçı ve küratör Lara Kamhi’nin “Genişletilmiş Sinema” (Expanded Cinema) kavramını bütünüyle irdelemek adına kurduğu bağımsız sanat inisiyatifi Prizma’nın “Prizma Expanded” olarak ortaya koyduğu ilk proje olarak ortaya çıkıyor. “Prizma Expanded”; sosyal medya, kapsayıcı deneyimler sunan teknolojiler ve interaktif hikâye anlatıcılığı gibi iletişim ağlarının önerdiği yeni düşünme biçimlerinin farkındalığıyla, genişletilmiş sinematik sanat formlarını araştırıyor.

Küratör Lara Kamhi iletişim ağlarının sinematik deneyime olan etkisini “Sosyal medyanın didaktik boyutu, vermiş olduğu komutlar, hatırlatmalar, uyarılar, zihinlerimizi en ufak bir boşluktan uzak tutmaktayken sinematik deneyime olan yaklaşımımız da bir yandan kökten etkilenmeye devam ediyor. Tüm bu bilgi karmaşasının içinde nihai bir aşkınlık hali arıyor; bitap, şaşkın ve yorgun zihinlerimizi gönül rahatlığı ile emanet edebileceğimiz bir deneyim ortamı aramaya devam ediyoruz,” sözleriyle anlatıyor.

Akbank Sanat, salı gününden cumartesi gününe 11.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.