(Pera Öğrenme)’den Yetişkinler için Sanatçı Atölyeleri…

Kentin Sesleri: Kolektif Harita Yapımı Atölyesi.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları, “Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi” ve” Zamane İstanbulları” sergileri paralelinde yetişkinlere yönelik sanatçı atölyeleri sunuyor.

Pera Müzesi Öğrenme Programları’nın Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi ve Zamane İstanbulları sergileri kapsamında düzenlediği sanatçı atölyelerinde katılımcılar, fotoğraflarla yaratıcı kent haritaları ve renkli kolajlar tasarlıyor, kurguladıkları hikâyeleri kumaşa işleyerek ifade etmenin yöntemlerini deneyimliyor. İstanbul’da yaşayan 11 fotoğraf sanatçısının kente dair güncel görsel anlatılarını bir araya getiren “Zamane İstanbulları” sergisinden ilham alan atölyelerde katılımcılara, sergi sanatçılarından Arek Qadrra ve Beste Kopuz eşlik edecek. Mekân hafızası üzerine arşivsel çalışmalar yürüten Qadrra ve Kopuz, katılımcıların kendi İstanbul’larını fotografik imgelerle temsil etmelerine aracı olacak.

“İlmek İlmek Hikâyeler” Sanatçı Atölyeleri Program Görseli.

“Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi” sergisi kapsamındaki “İlmek İlmek Hikâyeler” sanatçı atölyeleri ise ilhamını serginin dikkat çeken eserlerinden Ksar El Kebir Savaşı adlı duvar dokumasından alıyor. Sanatçılar Güneş Terkol ve Gözde İlkin’in eşlik edeceği atölyelerde katılımcılar kendi hikâyelerini kumaşlara işleyecek.

“Zamane İstanbulları” sanatçıları Arek Qadrra ve Beste Kopuz’un birlikte yürüttükleri atölyelerinden ilki, Kentin Sesleri: Kolektif Harita Yapımı başlığını taşıyor. Sanatçı Ekin Özbiçer’in sergide yer alan Oto-oryantalizm adlı video yerleştirmesinden ilhamla hazırlanan atölyede katılımcılar, üstünde farklı direktifler yazan kart desteleriyle Pera Müzesi’ni “müzenin ve kentin farklı seslerini” dinledikten sonra; hafıza, ses, hikâye, fotografik imge gibi kavramlar çerçevesinde kolektif hafıza hikâyelerinin yer aldığı bir harita tasarlayacak.

Alternatif Bir İstanbul: Fotoğraflarla Kolaj Atölyesi.

Arek Qadrra ve Beste Kopuz yürütücülüğündeki Alternatif Bir İstanbul: Fotoğraflarla Kolaj atölyesinde ise katılımcılar, sanatçılarla birlikte kent kavramının kendileri için ne anlama geldiği üzerine sohbet ettikten sonra, bir araya geldiğinde ortak bir anlatı oluşturacak bir İstanbul kolajı yaratacak. “Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi” sergisi kapsamında, Rego’nun müzede sergilenen Ksar El Kebir Savaşı adlı eserinden ilhamla düzenlenen “İlmek İlmek Hikâyeler” sanatçı atölyeleri, katılımcıları kendi hikâyelerini işlemeye davet ediyor.

Kumaşların Hafızası: Nakış Atölyesi.

Sanatçı Gözde İlkin yürütücülüğünde Pera Müzesi’nde gerçekleşecek “Kumaşların Hafızası: Nakış Atölyesi”nde katılımcılar, farklı coğrafyaların kumaş motifleri, kullanım alanları ve sosyo – kültürel hafızayı aktarma süreçlerindeki yeri hakkında bilgi edindikten sonra, kişisel yaşam hikâyeleri ya da dünya gündeminden ilhamla bugünü tanımlayan bir söz ya da cümleyi, sanatçının hazırladığı şablonlar üzerinden görsel kompozisyonlarla kumaş üstüne işleyecek.

Hikâye Anlatımı ve Dikiş Atölyesi.

“Hikâye Anlatımı ve Dikiş” atölyesinde ise Paula Rego’nun eserlerini çevrim içi rehberli turla gezen katılımcılar, sanatçı Güneş Terkol’un atölyesine bağlanarak her iki sanatçının dokumayı eserlerinde nasıl kullandığına dair bilgiler ediniyor. Terkol ile yeni deneyim ve olasılıklar üzerine sohbet eden sanatseverler daha sonra, kumaş üzerine kişisel kompozisyonlar oluşturarak anlatmak istedikleri hikâyeyi yaratıcı bir ifadeye dönüştürüyor.


Etkinlik Programı

“Kumaşların  Hafızası: Nakış Atölyesi” (Yüz yüze atölye)
Tarih: 14 Nisan Cuma | Saat: 19.00

“Kentin Sesleri: Kolektif Harita Yapımı”
Tarih: 16 Nisan Pazar | Saat: 14.00

“Alternatif Bir İstanbul: Fotoğraflarla Kolaj”
Tarih: 28 Nisan Cuma | Saat: 19.00

“Hikâye Anlatımı ve Dikiş”

Tarih: 4 Mayıs Perşembe | Saat: 19.30
Katılım: Çevrim İçi, Sınırlı


Ayrıntılı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr

“Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi” ve” Zamane İstanbulları” sergileri hakkında detaylı bilgi için bi_özet‘in ilgili haberleri incelenebilir:

(Pera Müzesi)’nden Yeni Sergi: “Zamane İstanbulları”

(Pera Müzesi)’nde “Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi” Sergisi…