“Kültürel Miras ve Afetler” Eğitimi 15 Nisan’da TSMD Mimarlık Merkezi’nde Düzenlenecek!

Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TSMD) Koronavirüs salgını nedeni ile ara verilen TSMD Akademi Eğitimleri, 15 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da TSMD Mimarlık Merkezi’nde “Kültürel Miras ve Afetler” eğitimiyle yeniden başlıyor.


“Kültürel Miras ve Afetler”
TSMD Akademi Eğitimleri

Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz
Tarih: 15 Nisan 2023 Cumartesi | saat: 10.00 – 13.30
Yer: TSMD Mimarlık Merkezi, Eskişehir Yolu, Kentpark AVM Arka Cephesi, Çankaya/Ankara


Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği (KORDER) ve Tarihsel Çevre Değerlerini Araştırma Merkezi (ODTÜ TAÇDAM) iş birliği ile düzenlenen etkinlik, konusunu çok disiplinli bir yaklaşımla ele alan sunuşları ve panel tartışmalarını içeriyor. TSMD Akademi sponsorluğunda gerçekleştirilecek eğitim konu ile ilgilenen uzmanlara, genç profesyonellere, öğrenciler ve tüm ilgililerin katılımına açık.

2017 yılında ilk bölümü düzenlenen, 2023 yılında güncel bir program ile yeniden hayata geçirilen TSMD Akademi programında hem mesleki hem de kişisel gelişime yönelik eğitim, seminer, söyleşi ve atölye çalışmaları yer alıyor. Eğitimler, mimarlık ve yapı sektöründeki meslek profesyonellerinin, akademisyenlerin ve öğrencilerin yanı sıra, sektör dışından ilgililere yönelik olarak düzenleniyor.


Etkinlik Programı

10.00 – 10.10
Açılış Konuşmaları | KORDER, TSMD

10.10 – 10.40
Kültürel Miras ve Afet Risk Yönetimi | Sibel Yıldırım Esen (Dr. Öğr. Üyesi – ODTÜ, KORDER Üyesi)

10.40 – 10.50 | Ara

10.50 – 11.50
ANTAKYA: Afetten Zarar Gören Çok Katmanlı Bir Miras Alanına Dair ODTÜ TAÇDAM ve KORDER’in Gerçekleştirdiği Çalışmalar – Yöntem, Yaklaşım, İzlenim ve Ön Değerlendirme | Emine Çiğdem Asrav (Dr. – ODTÜ, KORDER Üyesi), Pınar Aykaç (Doç. Dr. – ODTÜ, KORDER YK Üyesi), A. Güliz Bilgin Altınöz (Prof. Dr. – ODTÜ, KORDER Üyesi), Burak Büyükcivelek (Doç. Dr. – ODTÜ), Olgu Çalışkan (Doç. Dr. – ODTÜ), İrem Diker Gökçe (Araş. Gör. – ODTÜ), Duygu Ergenç (Dr. – ODTÜ, KORDER Üyesi), Parnian Nemati (Doktora Öğrencisi – ODTÜ), Gökhan Okumuş (Araş. Gör. – ODTÜ, KORDER Üyesi), Özgün Özçakır (Dr. Öğr. Üy. – ODTÜ, KORDER YK Başkanı), Merve Öztürk (Araş. Gör. – ODTÜ, KORDER YK Üyesi), Hatice Pamir (Prof. Dr. – Mustafa Kemal Üniversitesi), Mert Nezih Rifaioğlu (Doç. Dr. – İskenderun Teknik Üniversitesi, KORDER Üyesi), Selen Tuğrul (Araş. Gör. – ODTÜ), Ahmet Türer (Prof. Dr. – ODTÜ), Sibel Yıldırım Esen (Dr. Öğr. Üy. – ODTÜ, KORDER Üyesi)

11.50 – 12.20
ANTAKYA: Afetten Zarar Gören Çok Katmanlı Bir Miras Alanına Dair ODTÜ TAÇDAM ve KORDER’in Gerçekleştirdiği Çalışmalar –Tartışma ve Değerlendirme

12.20 – 12.30 | Ara

12.30 – 13.30
Bundan Sonra? Yaşam Alanları Olarak Miras Alanlarının Afet Sonrasında İyileştirilmesi, Tasarlanması ve Oluşturulması | Pınar Aykaç (Doç. Dr. – ODTÜ, KORDER YK Üyesi), A. Güliz Bilgin Altınöz (Prof. Dr. – ODTÜ, KORDER Üyesi), Özgün Özçakır (Dr. Öğr. Üy. – ODTÜ, KORDER YK Başkanı)


Eğitim ilgilenen kişilerin katılımı için çevrim içi olarak da yayınlanacak. Canlı yayın bağlantısı eğitimden bir gün önce TSMD Mimarlık Merkezi Instagram hesabından duyurulacak.

Ayrıntılı bilgi: www.tsmd.org.tr/