Eva Koťátková’nın “Bir Balıkmışım Bacakları Olan” Sergisi (Arter)de!

Eva Koťátková, Bir Balıkmışım Bacakları Olan, Sergiden görünüm, Arter, 2023, Fotoğraf: flufoto.

Eda Berkmen küratörlüğünde Arter’de düzenlenen, Eva Koťátková’nın “Bir Balıkmışım Bacakları Olan” adlı sergisi, sanatçının daha erken tarihli yapıtlarıyla, bu sergi için ürettiği yeni eserleri 27 Ağustos’a kadar bir araya getiriyor.


“Bir Balıkmışım Bacakları Olan”
Sergi

Sanatçı: Eva Koťátková
Küratör: Eda Berkmen
Tarih: 2 Mart – 27 Ağustos 2023
Yer: Arter, Galeri 0, Beyoğlu / İstanbul


“Bir Balıkmışım Bacakları Olan” adlı sergi, normatif tanımlamaların ve kimliklerin ötesinde birbirimizle ilişki kurmanın, yalıtılmış adalar yerine ağlar ve kolektif organizmalar inşa etmenin ve sesi yeterince duyulmayanların hikâyelerini dinlemenin önemini vurguluyor. Koťátková’nın desenlerini, heykellerini ve anlatılarını bir araya getiren sergi, izleyicilere dinlenmek, oyun oynamak, düşüncelere dalmak ve düşlemek için ayrı alanlar sunuyor.

Eva Koťátková, Gündüzdüşü İş İstasyonu, 2022, Fotoğraf: flufoto.

Sanatçının yapıtları, normatif kurumların bireylerin bedenlerini, zihinlerini, hareketlerini ve kimliklerini şekillendirme biçimlerine odaklanıyor. Okullara, hapishanelere ve psikiyatri kurumlarına ait imgelere sıklıkla başvuran sanatçı, mevcut sistem içerisinde başkaldırıya elverişli açıklıkları keşfetmek için denetleme ve kısıtlama araçlarını, yöntemlerini ve yapılarını görünür kılıyor. Sanatçı, çizim, kolaj, fotoğraf, video, performans ve heykel gibi çeşitli mecralar kullanarak ürettiği yapıtlarında yerleşik tahakküm sistemlerini tersyüz ederek yaratıcı ifadeye, empatiye ve hayal gücüne yer açan güvenli alanlar yaratmayı amaçlıyor.

Eva Koťátková, Empatiyi Yeniden Kurma Odası, 2019, Fotoğraf: flufoto.

Koťátková, sergisinde bireylerin toplumsal yapılar içerisinde büründükleri rollerin ve bunların sisteme bağlı gerekçelerinin yanı sıra sanat eserlerinin sunumunu mümkün kılan kurumsal çerçeveleri irdeliyor. Dokunarak, içerisinde hareket ve hayal ederek keşfedilmek üzere bedenin bütününe hitap eden bir ortam olarak tahayyül edilen sergide Koťátková, bağ kurmanın ve paylaşmanın farklı yollarını bulmak amacıyla giriştiği ortak bir deneme sahası oluşturma çabasında ziyaretçileri yaratıcı birer işbirlikçi olarak konumlandırıyor. Her biri ayrı birer yapıt olarak da işleyen desenler, heykeller ve anlatılar, bu sürece evsahipliği yapmak, destek ve ilham vermek için bir araya geliyor.

Eva Koťátková, Bir Balıkmışım Bacakları Olan, Sergiden görünüm, Arter, 2023, Fotoğraf: flufoto.

Eva Koťátková’nın kendi sözleriyle ifade etmek gerekirse, tıpkı bir “kolektif beden” gibi parçalardan meydana gelen “Bir Balıkmışım Bacakları Olan”, bazıları sanatçının önceki sergilerinde yer aldıktan sonra bu sergi bağlamına uyarlanmış, diğerleri ise bu sergi için özel olarak üretilmiş öğeler içeriyor. Sergi mekânına yayılan her bir parça, izleyicilere dinlenmek, oyun oynamak, düşüncelere dalmak ve düşlemek için ayrı alanlar sunuyor. Sergiyi deneyimleyen ziyaretçiler, Koťátková’nın medyadan, ders kitaplarından, kendi ailesinin ve dünyanın farklı bölgelerinden iş birliği yaptığı çocukların anlatılarından derlediği öykülere de kulak verebiliyor.

Arter’in giriş kat galerisinde yer alan sergi, normatif tanımlamaların ve kimliklerin ötesinde birbirimizle ilişki ve bağ kurmanın, yalıtılmış adalar yerine ağlar ve kolektif organizmalar inşa etmenin ve sesi yeterince duyulmayanların hikâyelerini dinlemenin önemini vurguluyor.