Dünya Su Günü Bu Yıl “Değişimi Hızlandırmak” Temasıyla Kutlanıyor!

Her sene 22 Mart tarihinde kutlanan “Dünya Su Günü”, su ve sanitasyon kriziyle mücadele için farkındalığı artırmayı ve eyleme geçme konusunda kişi ve kurumlara yol göstermeyi amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler-Su (UN-Water) tarafından koordine edilen günün 2023 teması Accelerating Change (Değişimi Hızlandırmak) olarak açıklandı. Su ve sanitasyon krizini çözmek için atılan adımların hızlandırılmasına yönelik seçilen tema, Birleşmiş Milletler Dünya Su Geliştirme Raporu‘nun yıllık yayını ile paralel olarak kurgulandı.

2030 Ajandası kapsamında Birleşmiş Milletler, herkesin temiz su ve sanitasyona erişmesi ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması için 2015 yılında “Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 6” (Herkes için temiz su ve sanitasyon) doğrultusunda hareket edileceğinin garantisini verdi. Günümüzde su döngüsündeki problemlerin; sağlıktan açlığa, toplumsal cinsiyet eşitliğinden istihdama, eğitimden sanayiye, afetlerden barışa kadar tüm önemli küresel konulardaki ilerlemeleri sekteye uğrattığı biliniyor. Bu nedenle, Dünya Su Günü’nde bireysel çabalardan büyük ölçekli organizasyonların alacakları aksiyonlara kadar herkesin değişimin bir parçası olmak ve sürece katkı sunmak üzere çeşitli roller üstlenmesi teşvik ediliyor. Suyu kullanma, tüketme ve yönetme şekilleriyse, bu noktada kritik önem taşıyor.

Dünya Su Günü kutlamalarına paralel olarak “Birleşmiş Milletler 2023 Su Konferansı”, 1977’den bu yana ilk kez 22-24 Mart 2023 tarihleri arasında New York’ta düzenlenecek. Konferans, hızlı eylemle sonuçlanacak yeni ortaklıklar ve taahhütler için birçok farklı paydaşı bir araya getirmek üzere kurgulandı. Bu taahhütler, gelişmeleri geleceğe taşımak için Su Eylem Gündemi’nin temelini oluşturacak.

Ayrıntılı bilgi: www.worldwaterday.org/


Çeviri: Aslı Erdem