“Exlibris AURA” Etkinlik Dizisinin 7.’si 22 Mart’ta Çevrim İçi Olarak Gerçekleşecek!

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul’un mimarlık, kent ve tasarım alanında yayımlanmış kitapların ele alındığı “Exlibris AURA” etkinlik dizisi, 22 Mart Çarşamba günü Büke Uras, Can Çinici ve Erdem Ceylan’ın katılımıyla devam ediyor.


“Exlibris AURA 7”
Etkinlik Dizisi

Konuşmacılar: Aykut Köksal, Büke Uras, Can Çinici, Erdem Ceylan, Yılmaz Değer
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz, Kayıt Gerekli
Tarih: 22 Mart 2023 Çarşamba|saat: 20.00-22.00
Yer: Çevrim İçi, Zoom


“Exlibris AURA” mimarlık yazınının klasiklerini, temel kuram kitaplarını ve Türkçe üretilmiş kuramsal kitapları yayımlayan Arketon Yayınları iş birliğiyle sürdürülüyor.

Aykut Köksal ve Yılmaz Değer’le birlikte her ay farklı konuşmacıların katılacağı etkinlikte, yeni bir yayın, Arketon Yayınları’ndan ve sahaftan birer kitap olmak üzere, üç kitap ele alınacak.

22 Mart’ta 7.’si düzenlenecek etkinlik dizisinde ele alınacak kitaplar ise şöyle:

● Büke Uras, Balyanlar: Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi, İstanbul 2021, Korpus Yayınları

● Aldo Rossi, Bilimsel Özyaşamöyküsü, Istanbul 2022, Arketon Yayınları

● Bülent Özer, Bakışlar Günümüzde Resim-Heykel-Mimarlık, İstanbul 1969, Yapı Endüstri Merkezi Yayınları

Etkinliğe, “Balyanlar” kitabının yazarı Büke Uras, “Bilimsel Özyaşamöyküsü” kitabını yorumlamak üzere Can Çinici ve “Bakışlar ” kitabını yorumlamak üzere Erdem Ceylan konuk olarak katılacak.

Exlibris AURA dizisi, çevrim içi platformlarda, herkese açık ve ücretsiz olarak ayda bir kez düzenlenerek sürecek. Eventbrite üzerinden kayıt olan katılımcılara Zoom oturum linki e-posta yoluyla iletilecek.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: www.exlibrisaura7.eventbrite.com


Arketon Yayınları
Arketon Yayınları, 2019 yılında, mimarlık ve kent kitapları yayımlamak üzere Aykut Köksal tarafından kuruldu. Yayınevi, misyonunu, mimarlık yazınının klasiklerini, temel kuram kitaplarını ve Türkçe üretilmiş kuramsal kitapları yayımlamak ve nitelikli basımlarla okura ulaştırmak olarak belirledi. Kitapların çevirisinin özenli olmasını ve titiz bir editoryal çalışmadan geçmesini amaçlayan Arketon Yayınları, yalnızca içeriğiyle değil, grafik tasarımdan kağıt ve fotoğraf seçimine uzanan niteliğiyle de özenli bir yayın çizgisi izlemeyi ilke edindi. Arketon’un çevirmen kadrosu içinde, akademya dünyasının önde gelen bilim insanları yer alıyor. Arketon Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini Aykut Köksal, yayın koordinatörlüğünü ve dış ilişkiler sorumluluğunu ise Pınar Gökbayrak yürütüyor.

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul
Uluslararası düzeyde faaliyet göstermek üzere kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur. Akademi, mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunmaktadır. Kültürel bir üretim biçimi olarak mimarlığın anlaşılması ve araştırılması konularının altını çizerek, yapılı çevrenin sosyal, politik ve ekolojik sistemlerle ilişkileri konularında katılımcıların anlayış ve kavrayışlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Akademi, çeşitli ilgili uzmanlık alanlarını bir arada barındırmayı ve genç katılımcılar için bireysel araştırma konularını keşfedebilecekleri eğitime uygun fiziksel alanları kapsayan bir stüdyo ortamı oluşturmayı amaçlamaktadır. Tüm katılımcıların ortak paydası, kentleşmiş bir toplumda gün geçtikçe daha karmaşık hale gelen tasarım ve mekân üretimi konularının etkilerini araştırmak ve keşfetmektir.