Bilal Hakan Karakaya’nın “Görünmez Kentler” Sergisi (Anna Laudel)de!

Bilal Hakan Karakaya, Diomira, 2022

Italo Calvino’nun aynı adlı romanından esinlenen Bilal Hakan Karakaya’nın ”Görünmez Kentler” adlı sergisi, 30 Mart – 21 Mayıs 2023 tarihleri arasında Anna Laudel Istanbul’da izleyiciyle buluşuyor.


”Görünmez Kentler”
Sergi

Sanatçı: Bilal Hakan Karakaya
Tarih: 30 Mart – 21 Mayıs 2023
Yer: Anna Laudel Istanbul,  Beyoğlu / İstanbul


Geleneksel döküm tekniğini kullanarak ortaya çıkardığı güncel tasarımlarla dikkat çeken sanatçı Bilal Hakan Karakaya, çoğunlukla insanı merkezine alan işlerinden farklı olarak ”Görünmez Kentler” sergisinde tarihi anıtlar gibi yükselen mega yapılara ve metropol hayatına odaklanıyor. Sanatçı, üretimlerinde metropollerin sıkışıklık ve yığılmışlık duygularını, kendine has hikâyeleriyle birlikte anlatarak izleyicileri farklı bir evrene davet ediyor. 

Karakaya, son dönemde ürettiği eserlerin yer aldığı seçkide Glenn Albrecht‘in Latince “rahatlık” ile “keder” sözcüklerinin birleşiminden oluşan Solastalji kavramına gönderme yaparak, sakinleri için ev olarak kabul edilen, parlaklıkları ile kendine hayran bırakan ama yabancılaştıkları, içine hapsoldukları, sıkışıp kaldıkları, masalsı şehirleri bir distopya olarak betimliyor.

Sanatçının “ortaçağ karanlığının günümüzdeki karşılığı” olarak nitelendirdiği pandemi döneminde ıssızlaşarak tanınmaz hale gelmiş metropoller, sanatçının seçkisine ilham kaynağı oluyor. Sanatçının şehir hayatından yola çıkarak yarattığı heykeller, yasaklı, tehlikeli, ölümcül halleriyle ziyaretçilere sular altında kalmış, karanlık bir gelecek kehanet ediyor. Uzaktan bakıldığında gerçek ötesilik hissi veren, tekinsiz, geceleri ise genelde hayalet şehirlere dönüşen iş merkezleri sanatçının eserlerinde bir temsil oluşturuyor.