“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” Etkinlik Serisinin Üçüncü Oturumu 18 Mart’ta Perili Köşk’te Gerçekleşecek!

Borusan Contemporary’nin “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” başlıklı serisinin 18 Mart 2023 Cumartesi gerçekleşecek üçüncü oturumun konukları Begüm Aydınoğlu, Saffet Kaya Bekiroğlu ve Oğul Can Öztunç olacak.


“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?”

Moderatör: Necmi Sönmez
Konuşmacılar:
Begüm Aydınoğlu, Saffet Kaya Bekiroğlu, Oğul Can Öztunç
Katılım: Ücretli
Tarih:
18 Mart 2023 Cumartesi | Saat: 14.00-16.00
Yer:
Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No: 5 Perili Köşk, Sarıyer/İstanbul


Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği Borusan Contemporary’nin güncel koleksiyon sergisi Hibrit Mekânlar, mimariyi merkeze alan bakış açıları çerçevesinde çağdaş sanatı ve günümüz dünyasında müze kavramının geçirdiği dönüşümleri tartışmaya açmayı hedefliyor.

Hibrit Mekânlar kapsamında düzenlenen “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” isimli etkinlik serisinin ilk iki oturumu geçtiğimiz aylarda düzenlenmişti. Serinin ilk etkinliğinin konukları Hakan Demirel, Melike Altınışık ve Kerem Piker kendi pratikleri doğrultusunda mimari ve çağdaş sanat arasındaki kesişim noktalarına odaklandı. Serinin ikinci oturumunda ise mimari ve çağdaş sanat bağlamında akışkan, hibrit ve yeni bir görsel dil oluşturmanın gerekliliği, konuklar Oral Göktaş, Han Tümertekin ve Eren Çıracı tarafından ele alındı.

“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” etkinlik serisinin üçüncü oturumu, mimari ve sanal gerçeklik arasındaki disiplinler arası pratikleri, içinde yaşadığımız yeni yüzyılda dönüşen mekânsal dili ve mimari kültürü inceleyecek. Mimarinin algoritmik tasarım, dönüşen mekânsal pratikler ve inovasyon kapsamında tartışılacağı etkinliğin konuşmacıları Begüm Aydınoğlu, Saffet Kaya Bekiroğlu ve Piknik Works‘ten Oğul Can Öztunç.


Program 

14.00-14.10 | Dr. Emin Mahir Balcıoğlu’nun hoş geldiniz konuşması
14.10-14.30 | Begüm Aydınoğlu
14.30-14.50 | Saffet Kaya Bekiroğlu
14.50-15.10 | Oğul Can Öztunç – Piknik Works
15.10-16.00 | Soru – Cevap Bölümü


Dr. Emin Mahir Balcıoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilecek etkinlik 18 Mart Cumartesi günü 14.00’te Perili Köşk’te izlenebilecek.

Katılımın 50 kişi ile sınırlı olduğu etkinliğin biletleri Biletix üzerinden temin edilebilir. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir. Geçtiğimiz Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşen oturumların video kayıtları, Borusan Contemporary Youtube kanalından izlenebilir.


Begüm Aydınoğlu
Begüm Aydınoğlu, sanat, tasarım, mimari, mühendislik ve sanal gerçeklik arasındaki disiplinler arası dinamiklerle projeler geliştiren ödüllü bir mimar, algoritmik tasarımcı, dijital sanatçı ve akademisyendir. Lisansüstü Mimarlık ve Şehircilik Yüksek Lisans derecesini London Architectural Association School of Architecture, Design Research Laboratory’den (AADRL) aldı. Zaha Hadid Architects Hesaplamalı Tasarım (ZHCODE) başkanı Shajay Bhooshan’ın stüdyosunda, robotiklerin mimari ve inşaatta çağdaş kullanımının yanı sıra büyük ölçekli 3D Printing gibi konulara yoğunlaştı. Kariyeri boyunca Londra ve İstanbul’da, MAA’nın Seul Robot Bilimi Müzesi de dahil olmak üzere uluslararası projelerde çalıştı. Yeniliğin deneysel ruhunu benimseyen Begüm, 2017 yılında gelişmiş dijital mimari, tasarım eğitimi ve büyük ölçekli 3D Baskıya odaklanarak PadaLabs’ı kurdu. 2020 yılında PadaLabs, algoritmik düşünme yoluyla duyusal tasarıma odaklanan SENSORY Orbit / Optima Orbits ekosistemine katıldı. Çin’de yer alan WuWei Forest Eco-Living projesiyle beraber RIBA TROPHY (Royal Institute of British Architects) ve Nevada Hyperloop Desert Campus Finalist Ödülü gibi birçok ödül aldı. Aynı zamanda, dünyanın ilk ve önde gelen ‘tasarım odaklı’ metaverse teknoloji şirketi olan Kanada merkezli ILLUSORR’un da Kurucu Ortağıdır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (Basic Design Studio) ve İletişim Fakültesi’nde (Creative Coding) ders vermektedir. İstanbul Modern Altın Üyelerinden olan Begüm Aydınoğlu, dijital sanat alanında mimari ile teknolojiyi yeniden yorumlayan projelerde aktif olarak yer almaktadır.

Saffet Kaya Bekiroğlu
2015 yılında Saffet Kaya Mimarlık stüdyosunu kuran Saffet Kaya Bekiroğlu, 2004-2015 yılları arasında Londra’daki Zaha Hadid Mimarlık’ta (ZHA) 2012 Olimpiyat Oyunları için Londra Su Sporları Merkezi ve Haydar Aliyev Kültür Merkezi gibi ödüllü projelerin yansıra çeşitli ölçeklerde uluslararası projelere tasarımcı ve mimar olarak imza atmıştır. Saffet, ZHA’ya katılmadan önce beş yıl boyunca Los Angeles’da bulunan Frank O. Gehry & Associates’da çalıştı; Massachusetts’deki MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zekâ Laboratuvarı, Chicago Millennium Park Açık Müzik Pavyonu gibi yüksek profilli, büyük ölçekli projelerin tasarımında ve geliştirilmesinde yer aldı. Zamanının çoğunu Londra, İstanbul ve Kıbrıs’ta geçiren Saffet, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1994 yılı mezunu olup, Yüksek Mimarlık eğitimini University of California Los Angeles’da (UCLA) tamamladı. Geçtiğimiz sene,Bilim ve Teknoloji Merkezi projesi ile TÜRKSMD 15. Mimarlık Ödülleri’nde Yapı Ödülü’ne layık görülen Saffet Kaya Mimarlık, Öğrenci Hizmetleri Binası, Mühendislik Kirli Laboratuvarı ve Necat British Koleji’nin ilkokul, ortaokul ve lise komplekslerini içeren projeler de dahil olmak üzere Kıbrıs’ın önde gelen kurumları için örnek akademik projelerde yansıtılan bir inovasyon mimarisi peşinde olmaya devam ediyor. Saffet Kaya Mimarlık’ın şu anda İstanbul’da Sense Levent, Bodrum’da U_Villaları, Lefkoşa’da Açık Hava Performans Tiyatrosu ve Meditasyon Merkezi gibi farklı projeleri gerçekleşmek üzere inşaat halindedir.

Oğul Can Öztunç
2014 Yılında İTÜ Mimarlık Bölümünden en iyi bitirme projesi ödülü ile mezun olmuş, aynı sene Archiprix Mimari Tasarım Bitirme Projeleri Yarışması’nda birincilik ödülüne ve HPP tarafından verilen Seyahat Bursu ödülüne layık görülmüştür. Mezuniyetinin ardından 2018 yılına dek Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde araştırma görevlisi pozisyonunda çalışma fırsatı bulmuş, mimari çizim ve proje stüdyolarında görev almıştır. Çeşitli mimarlık ofislerinde kısa sürelerle çalışıp mesleki tecrübe kazanmış, 2017 yılından itibaren Atıl Aggündüz ile birlikte kurduğu Piknik Works kapsamında mimarlık, sanat ve grafik disiplinlerinin kesişim bölgelerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanında Günlük Hayat Dedektifleri Kentsel Araştırma Bürosu, Mekânsal Hazlar Ansiklopedisi, Çizerek İnşa Etme Deneyleri gibi intizamsız araştırma pratiklerini yürütmektedir.

Piknik Works
2017 yılında Oğul Can Öztunç ve Atıl Aggündüz tarafından kurulan Piknik, Melodi Gülbaba ve Burçe Gökhun’un ekibe katılmasıyla genişledi. Piknik Works mekân, sanat ve grafik pratikleri arasında bir akrobasi yaparak, radikal ve taze bir mimarlık üretimi arayışında, yeni hikâye kurma-anlatma ve ilişkilenme yöntemleri üretmeyi amaçlar. Kendini araştırma ve hayal gücüne yaslanan mekânsal pratikler arasında bir yerde konumlandıran ve çağdaş yaratıcı mekaniklerden besleyen bir oluşum olarak, 21. yüzyılın görsel ve mekânsal dilini tekrar tanımlamayı hedefler. Çizimi; hayal etmek, anlamak ve tasarlamak için bir araç olarak kullanır. Şehri gözlemler ve ondan öğrenir. Mekanları canlandırır ve hikayelerini anlatır. Günlük yaşamın ilk bakışta görülmeyen mekanizmalarına obsesif bir tutku ile bakar.

*18 Mart günü etkinlik biletleri, müze girişleri ve çocuk atölyelerinden elde edilecek tüm gelir, afet bölgesindeki ihtiyaçlar doğrultusunda paylaşılacaktır.