(Tiyatro Kooperatifi)’nden Deprem Bölgeleri için #SahnedenDayanışma!

Bugün bünyesinde 76 özel tiyatronun yer aldığı Tiyatro Kooperatifi, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin ardından #SahnedenDayanışma adlı kampanya başlattı.

Kampanyada oyunlardan elde edilecek gelirlerin depremzedelerle paylaşılmasının yanı sıra, bölgedeki hayatın normalleşmesi ve toplumsal iyi oluşa katkı sunulması adına faaliyetler de yürütülecek. Deprem bölgelerine dayanışmalarını sahneden sürdüreceklerini belirten Tiyatro Kooperatifi‘nin konu ile ilgili açıklamaları şöyle:

“Oyun gelirlerimizi, Afet Platformu’nda yer alan Sivil Toplum Kuruluşları ile paylaşıyoruz. Ortağımız olan özel tiyatrolar, oyun gelirlerinin tamamını veya bir kısmını seçecekleri Sivil Toplum Kuruluşu’na, kendi imkanları doğrultusunda bağışlayacaklar.

Barınma ihtiyacı için, paydaşımız İhtiyaç Haritası’nın #BirKiraBirYuva Projesi’ni destekliyoruz. Evini kaybetmiş depremzedeler ile kira desteği vermek ya da boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyen kişileri buluşturmak için başlatılan #BirKiraBirYuva projesini destekliyoruz. Bu seçeneği tercih eden ortaklarımız, oyun gelirlerini #BirKiraBirYuva projesine bağışlayacaklar.

Depremzedelere destek olan seyircilerimizi oyunlarımızda misafir edeceğiz. Afet Platformu’na üye herhangi bir sivil toplum kuruluşunun üyesi, gönüllüsü veya destekçisi olan seyircilerimizi, 1 Mart 2023’ten başlayarak 2022 – 2023 sezon sonuna kadar ayıracağımız #SahnedenDayanışma kontenjanıyla oyunlarımızda misafir edeceğiz.

Afet bölgesindeki meslektaşlarımızla dayanışma içinde olacağız. Depremden direkt etkilenen illerde faaliyet gösteren paydaşlarımız Akdeniz Bölge Tiyatro Kooperatifi ve Ahura Tiyatro Kooperatifi’ne dahil meslektaşlarımızın yeniden sahnelere dönebilmesi, üretim yaparak hayatlarını devam ettirebilmeleri için onlarla dayanışma içindeyiz. Meslektaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için oyun geliri paylaşımı, ihtiyaç kalemlerinin direkt alımı gibi elimizden ne geliyorsa yapacağız.

Depremden etkilenen insanlarımız yeniden bir hayat kurarken, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplumsal iyi oluşu destekleyecek faaliyetler yürüteceğiz. Bu kapsamda ilgili kamu kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün katkısını almak üzere çalışmalarımıza başladık. Oyunlarımızı, atölyelerimizi, drama çalışmalarımızı depremzedelerle buluşturmayı planlıyor; bölge halkı yeniden bir hayat kurarken onların yanında olmak için çalışıyoruz.”