(TMMOB) Odaları, Üniversite Toplulukları ve Mezunlar Derneklerinden Uzaktan Eğitim Kararına İlişkin Açıklamalar!

Image by lifeforstock on Freepik

TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın yanı sıra birçok üniversitenin öğrenci toplulukları ve mezunlar dernekleri, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen büyük depremlerin ardından Yükseköğretim Kurumu’nun bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasına yönelik kararı üzerine açıklamalarda bulundu.

TMMOB Mimarlar Odası

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerin ardından Yükseköğretim Kurulu’nun aldığı üniversitelerde uzaktan eğitim kararına ilişkin TMMOB Mimarlar Odası “Mimarlık Eğitimi Uygulanmalıdır, Uzaktan Yapılamaz!” başlıklı basın açıklamasını yayınladı.

(TMMOB Mimarlar Odası): “Mimarlık Eğitimi Uygulanmalıdır, Uzaktan Yapılamaz!”


 

TMMOB Şehir Plancıları Odası

Yükseköğrenim Kurumu’nun üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi kararıyla ilgili TMMOB Şehir Plancıları Odası, “Şehir Planlama Eğitimi Stüdyolarda ve Yüz Yüze Yapılmalıdır!” açıklamasını yaptı.

(TMMOB Şehir Plancıları Odası): “Şehir Planlama Eğitimi Stüdyolarda ve Yüz Yüze Yapılmalıdır!”


TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

13 Şubat 2023 tarihinde TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası “İnşaat Mühendisliği Eğitiminin Uzaktan Yapılamayacağı Konusunda Çağrımızdır” açıklamasını paylaştı.

(TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası)’ndan Eğitimin Uzaktan Yapılamayacağı Konusunda Çağrı!


Üniversite Mezunlar Dernekleri’nden Toplu Açıklama

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği, Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği, İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliği Derneği, Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi ve ODTÜ Mezunları Konseyi konuyla ilgili “Uzaktan Eğitim Kararı Geri Alınmalı ve Üniversiteler Açılmalıdır!” başlıklı bir açıklamada bulundu.


Üniversitelerin çeşitli öğrenci topluluklarıysa ortak bildiriler sunarak  depremzede öğrencilerin internete ve teknolojiye erişimlerinin kısıtlı olması, uzaktan eğitimde verimin azalması ve eğitim kalitesinin düşmesi, sosyal ve kültürel gelişimin önemli bir parçası olan kulüp faaliyetlerine katılımların olumsuz etkilenmesi gibi gerekçelerle sosyal medyada #üniversitedenvazgeçmiyoruz, #yurtlarçözümdeğil, #üniversitemedokunma etiketleriyle yüz yüze eğitim talebinde bulundular.