Ebru Ceylan’ın (Canvas Art Gallery)’deki “Dünyanın Gecesi” Sergisi için SON GÜNLER!

Fotoğraf sanatçısı ve senarist Ebru Ceylan’ın “Dünyanın Gecesi” adlı sergisi, 10 Şubat’a kadar Ankara’da ilk kez Canvas Art Gallery izleyici ile buluşuyor.


“Dünyanın Gecesi”
Sergi

Sanatçı: Ebru Ceylan
Tarih: 20 Ocak – 10 Şubat 2023
Yer: Canvas Art Gallery, Çankaya / Ankara


Sergi tanıtım metninde “Dünyanın Gecesi” şöyle ifade ediliyor:

Ceylan’ın, Alman filozof Hegel’in ‘Jena Dersleri’nde’ geçen bir metinden ilham alarak oluşturduğu fotoğraf seçkisi; varlık ve ontoloji öncesi olduğu varsayılan, ve ‘gece’ metaforuyla kavramsallaştırılan bir ‘boşluk’tan referans alıyor.
 
Sergide yer alan ve sanatçının son iki yılda çektiği monokrom doğa fotoğrafları seçkisi, Hegel’in, ‘gece’ metaforu ile güçlendirdiği bir atmosferin şiirselliğinden izler taşıyor. Sanatçının ilham aldığı o ‘gece’de, her şey belli belirsiz, henüz tamamlanmamış, eksik ve oluş içerisinde. Dünyanın Gecesi, her türden var oluşa imkân tanıyan, sözgelimi sanatçının kendini ve dünyasını yoktan var edebileceği ve nihayetinde arzuladığı o boşluğu kendisiyle doldurabileceği bir potansiyel alanıdır.

Ceylan, aynı zamanda Hegel’in de köşe taşlarından birini oluşturduğu felsefe disiplininin kesinlikten uzak, açık uçlu doğasıyla; sanatın çağrışımlar, metaforlar ve sorularla dolu dünyası arasındaki yakın ilişkiyi sergi aracılığla görünür kılmayı amaçlıyor.”