Mimar BALKRISHNA VITHALDAS DOSHI Hayatını Kaybetti…

Pritzker Mimarlık Ödülü (2018) ve RIBA Altın Madalyası (2022) dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası mimarlık ödülünün sahibi mimar, kentsel planlamacı ve akademisyen Balkrishna Vithaldas Doshi, 24 Ocak 2023 Salı günü 95 yaşında hayatını kaybetti.


Balkrishna Vithaldas Doshi*
1927’de Hindistan’ın Pune kentinde doğan Doshi, Bombay’daki JJ Mimarlık Okulu’ndan mezun oldu. 1951 ile 1954 arasında, Kıdemli Tasarımcı olarak Paris’te Le Corbusier ile çalışmaya devam etti ve ardından Hindistan’da dört yıl daha Ahmedabad’daki projeleri denetledi. Louis Kahn ile Hindistan Yönetim Enstitüsü Ahmedabad ile başlayan on yıllık bir iş birliği kurdu. 1956’da Doshi, diğer iki ortağıyla beraber kendi ofisleri Vastushilpa’yı kurdu.

Birçok kişi tarafından Hindistan’ın en büyük mimarı olarak kabul edilen Doshi hem modernist değerler hem de yerel geleneklerle şekillenen farklı bir mimari felsefe ve ifade oluşturmuştur. Çalışmaları, idari ve kültürel binalar, eğitim tesisleri, konut projeleri dahil olmak üzere çeşitli program ve ölçekleri kapsamaktadır. Bu projelerden bazıları arasında Shreyas Kapsamlı Okul Kampüsü, Ahmedabad Mimarlık Okulu, Bangalore’daki Hindistan Yönetim Enstitüsü, Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülen Aranya Düşük Maliyetli Konut, Delhi’deki Ulusal Moda Teknolojisi Enstitüsü ve Kamala Evi’dir.


*Kaynak: www.https://www.archdaily.com/
Fotoğraf: https://www.sangath.org/dr-balkrishna-doshi/