Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde “Aphrodisias Sergisi Ekseninde Ara Güler Arşivi Kurgusuna Bakmak” Söyleşisi!

Ara Güler Müzesi’nin Ankara’daki ilk sergisi “Aphrodisias-Ara Güler” kapsamında 21 Ocak Cumartesi günü, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ev sahipliğinde “Aphrodisias Sergisi Ekseninde Ara Güler Arşivi Kurgusuna Bakmak” söyleşisi gerçekleşecek.


“Aphrodisias Sergisi Ekseninde Ara Güler Arşivi Kurgusuna Bakmak”
Söyleşi

Konuşmacılar: Nil Baydar, Evren Kıvançer, Başar Soysal, Temel Yılmaz
Tarih: 21 Ocak 2023 Cumartesi | saat: 15.00
Yer: Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Volkswagen ana sponsorluğunda düzenlenen serginin ana gövdesini, Ara Güler’in 1958 yılında Geyre Köyü’ne tesadüf eseri gitmesinin ardından, 90’lı yılların başına kadar her fırsatta ziyaret ettiği, bugün Aphrodisias Arkeolojik Alanı olarak tescilli ve UNESCO Dünya Miras Listesi‘ne girmiş olan Geyre Köyü ve civarında farklı zamanlarda çekmiş olduğu fotoğraflar oluşturuyor.

Sergide ayrıca, Ara Güler’in Aphrodisias ile ilgili orijinal karanlık oda baskıları, fotoğraflarla ilgili uluslararası süreli yayınlar ve ajanslarla yazışmaları, bu yayınların baskılarıyla birlikte Ara Güler’in Aphrodisias Çığlığı adlı kitabının hazırlık sürecindeki çalışmalarına dair ipuçları, notlar ve kitap maketi de sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Aphrodisias Ara Güler sergisi kapsamında gerçekleşecek “Aphrodisias Sergisi Ekseninde Ara Güler Arşivi Kurgusuna Bakmak” söyleşisine ise saat 14.30 itibariyle ücretsiz olarak katılmak mümkün.

Konuşmacılar

Nil Baydar | Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Kitap Şifahanesi ve Arşiv Dairesi Başkanı
Evren Kıvançer | Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Konservasyon Uzmanı
Başar Soysal | Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Konservasyon Uzmanı
Temel Yılmaz | Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Konservasyon Uzmanı

“Aphrodisias-Ara Güler” sergisi, 28 Şubat 2023 tarihine kadar Pazartesi hariç her gün 10:00-18:00 saatlerinde Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Ayrıntılı bilgi: www.erimtanmuseum.org