Mimar GEORGI STOILOV Hayatını Kaybetti…

Birçok uluslararası mimarlık ödülünün sahibi, Uluslararası Mimarlık Akademisi (International Academy of Architecture) kuruculuğu ve Uluslararası Mimarlar Birliği (International Union of Architects) başkanlığı gibi çeşitli görevler üstlenen Mimar Georgi Stoilov, 14 Aralık 2022 Çarşamba günü 93 yaşında hayatını kaybetti.


Georgi Stoilov*
1929 yılında Bulgaristan’ın Kondofrey şehrinde doğan Georgi Stoilov, 1954 yılında Moskova Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Fransa’da şehir planlama okudu ve Bulgaristan’a dönerek çalışmalarına devam etti. Sofya Belediye Başkanı (1971), Mimarlık ve Şehircilik Bakanı (1973) ve milletvekili (1980) görevlerinde bulundu.

1985’ten 1987’ye kadar UIA (Uluslararası Mimarlar Birliği)  Başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca, o zamandan beri dünya çapında kutlanan ünlü bir etkinlik haline gelen Dünya Mimarlık Günü kutlamalarını ilk kez tanıttı.

Uluslararası Mimarlık Akademisi’nin ana kuruculuğunu yaptı ve 2018’den beri Onursal Başkanlığı görevini üstlendi. Ayrıca çok sayıda bölgesel ve uluslararası görevde bulundu: Balkan Ülkeleri Mimarlar Konferansları Sekreterliği’nin kuruculuğu ve Genel Sekreterliği, Dünya Kardeş Şehirler Federasyonu ve Uluslararası Bölgesel Ekonomiler Konseyi Başkan Yardımcılığı. Ana işbirlikçilerinden biri olduğu Sofya Bienali’nin yaratılmasına öncülük etti.Topluluk Tarafından Doğrulandı simgesi

Georgi Stoilov, Havana ve Kabil’de bulunan iki Bulgaristan büyükelçiliğine ek olarak Bulgaristan’da prestijli binalar, otel ve eğlence projeleri, kamu binaları ve anıtlar tasarladı.

Georgi Stoilov, deneyimlerinden dolayı Bulgaristan Halk Mimarı (People’s Architect of Bulgaria) unvanını aldı; aynı zamanda Dimitris Mimarlık Ödülü, Fransız Mimarlık Akademisi Büyük Madalyası ve Schinkel Altın Madalyası, “Stara Planina” madalyası sahibidir.

Uluslararası Mimarlık Akademisi, Fransız Mimarlık Akademisi, Rus Mimarlık Akademisi akademisyenliği, Amerikan Mimarlar Enstitüsü Onursal Üyesi ve dünya çapındaki en prestijli mimarlık meslek kuruluşlarının üyesiydi.


*Kaynak: International Union of Architects (https://www.uia-architectes.org/en/news/in-memoriam-georgi-stoilov/)