Cumartesi Aurası 17 Aralık’ta “Beral Madra”yı Ağırlıyor! 

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul, “Cumartesi Aurası” konferans dizisi kapsamında 17 Aralık 2022 Cumartesi günü sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra’yı ağırlıyor.


“Cumartesi Aurası”
Konferans Dizisi

Konuşmacı: Beral Madra
Katılım: Ücretsiz, Herkese Açık, Kayıt Gerekli
Tarih: 17 Aralık 2022 Cumartesi | saat: 15.00
Yer: AURA İstanbul, Hasfırın Cd. Sinanpaşa İş Merkezi No:5 Kat:4, D:3, Beşiktaş/İstanbul


Mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul‘un 2017 yılından bugüne herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlediği Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi, 2022 yılı Güz Dönemi itibarıyla AURA İstanbul‘un Beşiktaş’ta yer alan merkezinde yüz yüze olarak devam ediyor.

Mimarlık, şehircilik, sanat, edebiyat, teknoloji ve felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefleyen Cumartesi Aurası konferans dizisi, 17 Aralık Cumartesi günü saat 15.00’te, Türkiye’nin ilk kuşak küratörleri arasında yer alan, sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra‘yı “Chto delat? Ne yapmalı?” başlıklı konferansıyla ağırlıyor.

Etkinlik Tanıtım Metninden:

21.yüzyılın – iyimser beklentilere karşın siyasal, ekonomik, kültürel açıdan fırtınalı geçmekte olan – ilk çeyreğini bitirmek üzereyiz. Son dönemde artık Zombi-Kapitalizm, Hakikat Sonrası gibi kavramlarla tanımlanan bu dönemi daha da zorlayan ve binleri öldüren koronavirüsü pandemisi göğüslendi.

Mikro ve makro düzen ve yaşam koşulları şimdiden çok da tahmin edemeyeceğimiz bir biçimde değişmek ve başkalaşmak zorunda kalırken, kapitalizmin en verimli ama eleştirel içeriğe sahip olduğu için bir o kadar da ikilemli küresel kültür sanayisi de bu süreçle baş etmek ya da uyum sağlamak için çözümler üretmeye başladı. İkilemin sanatın özgür ve bağımsız söylemleri ile sınırlayıcı ve çıkarcı siyasal ve kapitalist ideolojiler arasındaki çatışkı dolayısıyla oluştuğunu belirtelim.

Türkiye’de çağdaş sanat, görsel sanat, güncel sanat olarak tanımlanan sanat yapıtı üretiminin ve üretime bağlı etkinliklerin AB ve ABD kültür ve sanat sistemi ile belirlenmiş küresel sanat sisteminin içinde var gücüyle yer almaya çalıştığını söyleyebiliriz. Bu çaba devletin, yerel yönetimlerin mevcut politikalarının gündeminde yer almıyor ve kamusal bir ivmeye sahip değil. Özel sektör yatırımları ya da bağımsız girişimler (çağdaş sanat müzeleri, bienaller, galeriler, sanatçı girişimleri gibi) kendi çıkarları bağlamında bu sektörü canlı ve diri tutmaya çalışıyor. Görsel sanatın günümüzdeki en önemli özelliği de epistemolojik açıdan üstünlük içeren görsel dilin (dijital fotoğraf ve video) içerdiği göndermelerin şifresini çözmek ve kitleye katılım, algı, yorum ve eleştiri olanağı vermektir.

Stoneline desteğiyle düzenlenen etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz olacak.

Detaylı bilgi ve kayıt için: http://aura-istanbul.com/


Beral Madra
Beral Madra, sanat eleştirmeni ve küratör, Galeri BM ve BM Çağdaş Sanat merkezi ve Arşivi kurucusu ve yöneticisi (1980’den günümüze); İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Fotoğraf sanatçısı Teoman Madra ile evli, çocukları Tulya Madra (tasarımcı) ve Yahya Mete Madra (siyasal ekonomist).
1. (1987), 2. (1989) Istanbul Bienallerinin sanat yöneticisi, 43., 45., 49., 50., ve 51. Venedik Bienalleri Türkiye Pavyonu yöneticisi ve küratörü, Modernlikler ve Bellekler, İslam Dünyasından Çağdaş Sanat, 47. Venedik Bienali sergisi eş küratörü. 53. (2009) Venedik Bienali Orta Asya Pavyonu, 54. (2011) Venedik Bienali Azerbaycan Pavyonu küratörü. Alanica, Güney Ossetia (2013) sergisi, 3. ve 4. Çanakkale Bienali (2012-2014) küratörü, 8. Bükreş Bienali (2018) küratörü.

1984’den günümüze kendi galerileri ve İstanbul’un çeşitli kamusal ve özel mekânlarında yerel ve uluslararası sanatçılarla 250’den fazla sergi düzenledi. İskele-Türkische Kunst Heute (Berlin-Stuttgart) (1994); Orient Express (Berlin 1994); “Sheshow” (Sofya, 2002); “Registering the Distance- Istanbul/Los Angeles”, Crazyspace, Santa Monica (2003); “Neighbours in Dialogue, Ars Aevi, Sarajevo için Istanbul Koleksiyonu” , Feshane, İstanbul and Sarajevo (2007-2008); Bahçesaray, Kırım, Çağdaş sanat sergisi (Turkiye, Yunanistan, Rusya, Ukrayna) (2008); Pamplona, İspanya, Huarte Contemporary Art Center’da Türkiye Sanat Haftası, (2008); Next Wave, Türkiye’den 17 Kadın Sanatçı Sergisi, Berlin, Pariser Platz Akademisi (2009); Cityscapes, Lothringer 13, Münih ve Istanbul Siemens Sanat Galerisi (2010-2011) gibi uluslararası sergilerin küratörlüğünü yaptı.

Berlin Senatosu Istanbul Sanatçı Bursu’nun mentörlüğünü yaptı ve 60 sanatçıyı konuk etti, sergilerini düzenledi (1995-2013). Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetmenliği Bölümünü kurdu (1998-2002). Diyarbakır Kültür ve Sanat Merkezi’nin kurulmasında ve sergi küratörlüğünde çalıştı (2002-2010) ; Gelecek Kültürü ve Sanatı Vakfı kurucusudur ( 1994’den günümüze); AICA Türkiye kurucusu ve onursal. başkanıdır (2003).

Yayınlar: “Identity of Contemporary Art” (1987), “Post-peripheral Flux-A Decade of Contemporary Art in Istanbul” (1996); “İki Yılda Bir Sanat” (Bienaller üstüne Yazılar) (2003); “Neighbours in Dialogue” (2005), “Maidan” Essays on Contemporary Art in South Caucasus and Middle East, BM CAC Publications, 2007. “Home Affairs”, Essays on Contemporary Art in Turkey, BM CAC Publications, 2009.

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul 
İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi-AURA İstanbul, uluslararası düzeyde faaliyet göstermek üzere kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur. Akademi, mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunmaktadır. Kültürel bir üretim biçimi olarak mimarlığın anlaşılması ve araştırılması konularının altını çizerek, yapılı çevrenin sosyal, politik ve ekolojik sistemlerle ilişkileri konularında katılımcıların anlayış ve kavrayışlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Akademi, çeşitli ilgili uzmanlık alanlarını bir arada barındırmayı ve genç katılımcılar için bireysel araştırma konularını keşfedebilecekleri eğitime uygun fiziksel alanları kapsayan bir stüdyo ortamı oluşturmayı amaçlamaktadır. Tüm katılımcıların ortak paydası, kentleşmiş bir toplumda gün geçtikçe daha karmaşık hale gelen tasarım ve mekân üretimi konularının etkilerini araştırmak ve keşfetmektir.