(Baksı Kültür Sanat Vakfı)ANADOLU ÖDÜLLERİ” Sahiplerini Buldu!

Baksı Kültür Sanat Vakfı üçüncü kez “Anadolu Ödülleri”ni sahipleriyle buluşturdu. Ödüller, “Geleceğe Öneriler” başlığı altında verildi.

Bu yıl ödül için belirlenen ana kategoriler; “Görsel Sanatlar”, “Edebiyat”, “Müzik” ve “Sinema” oldu. Bunların dışında; “Edebiyat”, “Müzik”, “Sinema” ve “Mutfak” (Gastronomi) kategorilerinde de “Alana Katkı Ödülü” verildi. Ayrıca “Doğan Değer Ödülü” ve ilk kez vakıf tarafından “Onur Ödülü” kategorileri de bu yılki ödüller kapsamında yer aldı. Anadolu Ödülleri 2022 Doğan Holding ana sponsorluğunda ve Kurukahveci Mehmet Efendi co-sponsorluğunda gerçekleşti. Ödül heykelciği ise sanatçı Osman Dinç’in imzasını taşıyor.

Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla 2020 yılında hayata geçirilen Anadolu Ödülleri, 2021 yılından itibaren yalnızca kurumları değil, kişileri de kapsamına alarak genişlemeye devam etti. Baksı Kültür Sanat Vakfı ödülleri dönüşümlü olarak çiftli yıllarda kurumlara, tekli yıllarda kişilere veriliyor. Bu çerçevede Anadolu Ödülleri 2022, “Geleceğe Öneriler” başlığı altında kurumları merkeze aldı. Ödüller, üretim sürecinde Anadolu’nun kültürel zenginliğini kucaklayan, ondan ilham alan, yenileyen ve dönüştüren kurum ve projelere verildi.

Anadolu Ödülleri 2022’nin hangi kurum ve projelere verileceğini, o dalın ilgili isimlerinden oluşan yedi kişilik bir Seçici Kurul belirledi. Seçici Kurul’da; Cihat Aşkın, Derviş Zaim, Emre Arolat, Görgün Taner, Hülya Ekşigil, Levent Çalıkoğlu ve Nusret Polat yer aldı.

Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın ve Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, “Baksı Kültür Sanat Vakfı, yaşadığımız toprakların zengin mirasını korumak için 2020’den beri düzenlediği Anadolu Ödülleri ile ülkemizin gelişimine katkıda bulunan öncü kişi ve kurumları görünür kılıyor. Geçtiğimiz yıl ‘Geçmişi Selamlamak’ başlığıyla gerçekleştirilen Anadolu Ödülleri, bu yıl ise ‘Geleceğe Öneriler’ başlığıyla yarınlara uzanıyor. Anadolu Ödülleri tek bir dönem, tek bir kültür, sınırları çizilmiş bir coğrafya ile tarif edilemeyeceği için bize verilen bütün katkıları sıralayabilmek çok zor. Etkinliklerimizin her döneminde çoğulculuktan yana olmanın, insandan yana olmak anlamına geldiğini kabul ettik. Geldiğimiz nokta gösteriyor ki bu kabulümüz yine çoğul birikimlerle birlikte kendi varlığını sürdürüyor,” dedi.

Anadolu Ödülleri‘nin bir coğrafi alan üstünden insanı, uygarlıkları, geçmişi ve geleceği anlama çabası olduğunu belirten Koçan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Toprak masumdur, derindir, doğurgandır, koruyandır ve insanlara yaşama ve üretme şansı verir. Bazen çamurlu, bazen kupkuru ama hep orda ve sürekli değişen, ciddiye alınması gereken önemli bir tanıktır. Bana sorarsanız toprağın ‘bilgeler bilgesi’ olduğu konusunda tereddütsüz bir ön yargıya sahibim. Bu yargımın kanıtı, insanoğlunun farklı dönemlerde, farklı kültür ortamlarında farklı inançlarla yarattığı değerler dünyasının toprağın kalbinde bir arada yaşıyor olmasıdır. Anadolu Ödülleri bir coğrafi alan üstünden insanı, uygarlıkları, geçmişi ve geleceği anlama çabasıdır. Aslına bakarsanız, bu görevin daima bize ait olduğunu düşündük. Yola çıkış gerekçemiz de bu anlayış oldu.”

Anadolu Ödülleri 2022’nin bu yılki kazananları: “Edebiyat” kategorisinde “Yapı Kredi Yayınları”, “Görsel Sanatlar” kategorisinde “Arkas Sanat Merkezi”, “Müzik” kategorisinde “Hisarlı Ahmet Sempozyumu”, “Sinema” kategorisinde ise “İzmir Sinema Kültür ve Eğitim Derneği” oldu. “Edebiyat Alana Katkı Ödülü” “Varlık Yayınları”, “Müzik Alana Katkı Ödülü” “Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği”, “Sinema Alana Katkı Ödülü” “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali”, “Mutfak (Gastronomi) Alana Katkı Ödülü” ise “Temiz Hasat Tüketim Kooperatifi”ne verildi. “Doğan Değer Ödülü” “Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetim Projesi”ne verilirken, “Onur Ödülü” ise “İstanbul Kültür Sanat Vakfı”nın oldu.