20. Filmmor’da Son Hafta: “Kadınların Sineması”

Bu yıl 20. yaşını kutlayan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 10 – 17 Aralık arasında gösterilecek 18 filmle sona eriyor. Hafta boyunca her gün film gösterimlerinin yer alacağı 20. Filmmor’da, 18 Aralık’taki forumda kadın filmleri festivallerine “Film Toplayan Kadınlar” buluşacak.


“Film Toplayan Kadınlar”
Forum

Tarih: 18 Aralık Pazar | Saat: 20.00
Mecra: Çevrim İçi
Katılım: Kayıt Gerekli
, Ücretsiz


Bu yıl 23 ülkeden 39 filmi izleyiciyle buluşturan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12 Aralık Pazartesi günü, saat 20.00’de Myleine Guiard-Schmid’in Doğum Hikayeleri filmiyle başlayacak. Film, doğurma serüvenine dair ebelerin ve annelerin deneyimlerini aktarıyor. Ardından Etna Özbek’in, 2020’de kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan, bir süre sonra cansız bedeni bulunan Şimuni ve akıbeti hâlâ bilinmeyen Hürmüz Diril’in, son Keldani köylerinden birinde, defalarca baştan inşa ettikleri evlerinde çocuklarıyla geçirdikleri son haftayı anlatan Nosema filmi yer alıyor.

Art arda üç filmin gösterileceği 13 Aralık Salı günü, saat 20.00’de ise Letizia Zatti’nin Akan Su Yosun Tutmaz filmi, eski sevgilinin evinde, anıların ışığında gezinen bir kadının gözünden mekânın hafızasını izliyor. Julieta Gasroc ve José (Putxa) Puchades Martínez’in ilk filmleri Anima Animae Animam, hayatlarını nesnelere adayan, onlara seslerini veren kuklacıların hikâyesini anlatıyor. Alba Just’ın kısa filmi Antonia ise geleneksel bir koca ile rutininde uzayıp giden bir evliliği, çift ideolojisinin enkazı altında kalan bir kadının çıkış yolu aramasını konu alıyor.

14 Aralık Çarşamba 20.00 – 23.00 arasında dört film gösterime giriyor. Durgun Su, Coraline Zorea’nın ilk yönetmenlik denemesi. Film, çocuk işçi olarak çalışmaya başladığı balık çiftliği ile dönmesi gereken okul arasında, yaşam koşulları ve patronun hilelerine karşı, kendine has bir isyan başlatan bir kızın hikâyesini perdeye yansıtıyor. Anat Bartur’un Nereye Kaçıyorsun? adlı kısa filmi, bir belgesel film setinde geçiyor. Hem belgeselin konusu ve ana karakteri olan fuhuş sektöründeki bir kadının yaşadıklarına, hem de onunla empati ilişkisi kuran asistan kadının gözünden film yapım sürecindeki iktidar ilişkilerine bakıyor. Rosario Pardo’nun ilk kısa filmi Sigaralar ise kadınların görünmeyen bakım emeğini, Alzheimer hastası olan bir kaynana, bir gelin ve adı var kendi yok bir oğul üzerinden anlatıyor. Günün son filmi, Ángela Arregui’nun animasyon filmi Ördekler. Bir kadının ilk iş gününe odaklanan filmde, ofibih balkonuna bir yavru ördek gelir. Ofistekiler bu davetsiz konukla önce eğlenip sonra unuturken, Maria kendini ördeğe göstermemeye çalışır.

15 Aralık Perşembe 20.00 – 23.00 arasında gösterilecek üç filmden ilki Müşkül. Maider Oleaga’nın yönettiği film, yaşlı bir kadının istemediği bakıcı kadınla ilişkisindeki değişimi izlerken bakım emeğinin zorluğunu şiirsel bir dille aktarıyor. Sarah Arnold’un filmi Ticaret Politikası, kurumsal bir süpermarkette çalışan kadınların, daha çok kâr ve verimlilik derdindeki erkek şef ve ardındaki patronun baskıları sonucu yaşadıkları ciddi hak ihlallerini ele alıyor. Natalie Bruijns’un ilk kurmaca filmi Denizatı ise kürtaj kliniğinde sıra bekleyen bir kadının gözünden hem kendisinin hem de diğer kadınların hayatlarına ve deneyimlerine dair yalın izlenimler sunuyor.

Festival, 16 Aralık Cuma günü saat 20.00’de María Salgado Gispert’in Çılgın filmiyle devam ediyor. Film, lisede temizlikçi olarak çalışan bir kadının hayata ve öğrenmeye dair hevesine odaklanıyor. Ardından, Nuria Muñoz-Ortín ve Eva Libertad’ın, işitme engelli bir kadının çocuk sahibi olma ihtimalini sorguladığı Sağır filmi var. Yönetmen koltuğuna Beatriz Abad’ın oturduğu İplik ise hastanede yatan küçük bir kızın kâbuslarından kurtulmak için ninesine, onun yün ipliğine ve annesine sığınmasını konu alıyor.

20. Filmmor’un son filmi 17 Aralık Cumartesi günü, saat 20.00’de gösterilecek. Aslı Akdağ’ın yönettiği Bekleyiş, muhafazakâr-modern çatışmasında bekâr anne olma cesaretine ve mücadelesine dair otobiyografik, görsel bir günlük sunuyor.

20. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 18 Aralık Pazar günü, saat 20.00’de birçok kıtadan kadın filmleri festivallerine film toplayan kadınların buluşacağı forum ile sona erecek.


Film Programı

Mecra: Çevrim İçi
Katılım: Kayıt Gerekli
, Ücretsiz

12 Aralık 2022 Pazartesi | Saat: 20.00
Doğum Hikâyeleri / Crotch Stories
Nosema / Nosema

13 Aralık 2022 Salı | Saat: 20.00
Akan Su Yosun Tutmaz / Flowing Water Carries No Poison
Anima Animae Animam / Anima Animae Animam
Antonia / Antonia

14 Aralık 2022 Çarşamba | Saat: 20.00
Durgun Su / Stagnant Water
Nereye Kaçıyorsun? Where are you Running To?
Sigaralar / Cigarettes
Ördekler / The Ducks

15 Aralık 2022 Perşembe | Saat: 20.00
Müşkül / Kinka
Ticaret Politikası / Store Policy
Denizatı / Seahorse

16 Aralık 2022 Cuma | Saat: 20.00
Çılgın / Crazy
Sağır / Deaf
İplik / Yarn

17 Aralık 2022 Cumartesi | Saat: 20.00
Bekleyiş / Expecting a Grain of Sand

18 Aralık 2022 Pazar | Saat: 20.00


Festivaldeki filmler Türkçe alt yazı ile  http://www.filmmoronline.org web sayfasına kayıt ve rezervasyon yaptırarak,  forum ve söyleşiler simultane çeviri ile ücretsiz izlenebilir.