RE360 Gayrimenkul Buluşması “Yeni Yüzyılda Türkiye’den Globale” Temasıyla Düzenlendi!

Türkiye gayrimenkul sektörünün tüm bileşenleri sürdürülebilir, sağlıklı bir gelecek ve ortak yarar adına 6. Kez “RE360 Gayrimenkul Buluşması”nda bir araya geldi.

7 Aralık’ta Mandarin Oriental Bosphorus, İstanbul’da Alkaş ev sahipliğinde gerçekleşen RE360’da kamudan özele, hizmet üreteninden yatırımcısına sektöre yön veren tüm paydaşlar buluştu. 

Dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarı MIPIM’in Stratejik Ortaklığı ile gerçekleştirilen RE360’ın ana sponsorluğunda Mandarin Oriental Bosphorus, İstanbul yer alırken Kuzu Grup, Polat Holding, Tashkent City Alışveriş Merkezi, SP Architects, Toki Emlak Konut sponsor firmalar arasında yer aldı. 

Etkinliğe destek veren sponsorlar arasında 42 Maslak AVM, Altaş Yatırım, Ando, Ant Yapı, Denge Değerleme, Ece Türkiye, Esas Gayrimenkul, HAN Spaces, Hava Kent, İGART, New Inn, Özay Hukuk, Renova, Selenka Enerji, Taksim 360, Torunlar GYO, VitrA, Zebra Pro ve Atış Yapı yer alırken 29 dernek ve STK tarafından desteklendi.  

Sektörün Ortak Akıl Ortak Yarar Platformu RE360’ın bu yıl, “Yeni Yüzyılda Türkiye’den Globale” ana teması ile oluşturulan konferans içeriğinde gayrimenkul sektörünün duayen isimleriyle gayrimenkul sektörünün uluslararası arenada markalaşma süreçleri, ihracat atağındaki hedefleri, yabancıya satışın artan ivmesi, sektördeki dijital dönüşümdeki son durumu ele alındı.   

Real Estate360 Gayrimenkul Konferansı’nın açılış konuşmalarında söz alan Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Hasan Suver, sürdürülebilirlik kavramının gayrimenkul sektörü için önemine dikkat çekerek “Dünyada uygulanan Yeşil Bina uygulamaları enerji verimliliği açısından son derece önemli. O nedenle biz de Türkiye’de Yeşil Bina Sertifika Sistemi’ni hazır hale getirdik” dedi. 2022’nin ilk 9 ayında konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4 artışla 1 milyon 57 bin 193 olarak gerçekleştiğini belirtti.

2022 yılı gayrimenkul sektörü açısından yoğun bir dönem oldu. Arsa alımları yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseldi.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu,2022 yılı gayrimenkul sektörü açısından yoğun bir dönem oldu. Arsa alımları yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseldi. Yapılan araştırmalara göre sektörde en çok talep edilen kavramın ‘şefkat’ olduğu ortaya çıktı. Biz de sektörde akıllı ve vicdanlı şehirler yapmak için elimizden geleni yapıyoruz” mesajı verdi. 

“Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Gayrimenkul Sektörü” başlıklı oturumda konuşan UN SDSN Türkiye Koordinatörü Bahar Özay da, önümüzdeki yıllarda küresel sıcaklık artışının artı 4 derecenin üstüne çıkacağı ve dünyanın taşıma kapasitesinin 1 milyarın altına ineceği uyarısını paylaştı. ÖzayBugünden şefkatli, vicdanlı, insan odaklı düşünmek zorundayız aksi takdirde yok olacağız, para getirecek işler yapmanın da bir anlamı kalmayacak” ifadelerini kullandı. 

Moderatörlüğünü gazeteci Afşin Yurdakul’un üstlendiği “Dünyadan Türkiye’ye” başlıklı panelde ihracatta gayrimenkulün rolü, Türkiye’nin bu konudaki potansiyeli ve dünya ülkelerine olası katkıları konuşuldu. Uganda Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E Nusura Omar TiperuUganda, Doğu Afrika’da 600 milyon kişi ve 21 ülkeyi kucaklayan, 1,5 milyar dolar ile Afrika Serbest Ticaret Bölgesi’nde bir hub konumunda. Aynı zamanda yeşil şehirlere yatırım yapan bir ülkeyiz. Bütün bunlar düşünüldüğünde Türkiye’den yatırımcılar için doğru adres olduğumuzu düşünüyoruz” dedi. İsrail İstanbul Başkonsolos Vekili Ehud Eitam2022 tahminlerimize göre, turist sayımız yıl sonunda geçen yılın 2 katına çıkmış olacak bu nedenle otel odası ihtiyacımız olacak. Bizim için önemli olan profesyonelleri ülkemize çekmek, ucuz değil kaliteli konut peşindeyiz” mesajı verdi. Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Maşrab Mamirov da 7-10 yıl içinde yabancı yatırımcılara vergi muafiyetleri sunarak süreci kolaylaştırmayı planladıklarını ve Türk yatırımcıları da bu yatırımcılar arasında görmek istediklerini söyledi. 

Gayrimenkul sektörü dijitalleşmenin gerisinde kalıyor.

MIPIM Propel Direktörü Lauriane Hallé, “Yeni Nesil Gayrimenkul: Proptech” başlıklı panelde video mesaj yayınlayarak “Gayrimenkul sektörü dijitalleşmenin gerisinde kalıyor. Önümüzde zorluklar var ama proptech adı verilen gayrimenkul teknolojilerinin geleceği çok parlak. Bunu sağlayabilecek olgu da sürdürülebilirlik” dedi. Dünyadaki karbon emisyonlarının yüzde 40’ının gayrimenkul sektöründen geldiğine dikkat çeken Halle, MIPIM fuarının Mart 2023’te Cannes’da bu konudaki yol haritasını açıklayacağını da duyurdu. 

Son yıllarda tüm sektörleri değişime uğratan dijital dönüşümün gayrimenkula etkisi de etkinliğin gündemindeydi. Tiko Kurucusu ve CEO’su Sina Afra, “Dijital Dönüşüm, Adaptasyon” başlıklı konuşmasında gayrimenkulda dijitalin payının yüzde 5 olduğuna ve burada büyük bir potansiyel bulunduğuna işaret etti. Afra, önümüzdeki 10 senede bu pazardaki dijital yatırımların 20 kat büyüyeceğini söyledi. 

İhracat yönetiminde teknolojinin payı Çin’de yüzde 30, ABD’de yüzde 20 iken Türkiye’de sadece yüzde 3.

Chicago Üniversitesi’nden Ekonomist Prof. Dr. Ufuk Akçiğit, İktisadi Kaynaklarımızı Doğru Değerlendiriyor Muyuz?” başlıklı konuşmasında “İhracat yönetiminde teknolojinin payı Çin’de yüzde 30, ABD’de yüzde 20 iken Türkiye’de sadece yüzde 3. Bu alanda gelişmek için teknolojinin arkasından gitmeliyiz, üniversitelerle özel sektörü dirsek temasına sokmalıyız. Doğru insanları yetiştirmek kadar yetiştirilmiş çalışanları nasıl kullandığımız da önem taşıyor” dedi.

Günün “Türkiye’den Globale ve 100. Yıl Sözü” başlıklı son panelinin moderatörlüğünü Alkaş & Han Spaces Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş yaptı. Panel konuşmacıları arasında Rixos Hotels Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı ve Ando Living Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal yer aldı. Panel sonunda konuşmacılara Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ferdi Erdoğan, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı (AYD) ve Altaş Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, TSMD Yönetim Kurulu Başkanı ve A Tasarım Mimarlık Kurucusu Ali Osman Öztürk, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sami Kılıç, GİGDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bayram Tekçe de katıldı.