(ZeroBuild Institute) Belediyeler ile Bilgilendirme Toplantılarına Başladı!

ZeroBuild Institute tarafından düzenlenen Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi – ZeroBuild Summit, 4. kez 26-29 Nisan 2023 tarihlerinde gerçekleşecek. Yerel yönetimlerin önemli bir rol üstlendiği Sıfır Enerji Binalar’a geçiş sürecine destek olmak için zirve öncesinde de faaliyetlerde bulunan ZeroBuild Institute, belediyeler ile bilgilendirme toplantılarına başladı. 

Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi-ZeroBuild Summit’23 öncesinde belediyeler ile bilgilendirme toplantıları düzenleyen ZeroBuild Institute, Kasım ayında Denizli, İstanbul ve İzmir’de ilgili kurumlarla birlikte etkinlikler düzenlendi. ZeroBuild Institute tarafından organize edilen, 19 Şubat 2022’de yayınlanan yeni yönetmelik kapsamında 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren kademeli olarak zorunlu hale getirilecek olan “Neredeyse Sıfır Enerji Binalar” hakkında ruhsat verecek olan il ve ilçe belediyelerini kapsayan etkinliklerde İZODER ve EYODER de yer aldı. 

Enerji tüketiminin azaltılması için en hızlı hareketin binalar özelinde başlatılması gerekiyor.

Belediyeler ile düzenledikleri etkinliklerin önemine dikkat çeken ZeroBuild Institute İcra Kurulu Üyesi Hale Erol Hakan, “Enerji tüketiminin azaltılması için en hızlı hareketin binalar özelinde başlatılması gerekiyor. Biliyoruz ki sıfır enerji binalara dönüşüm sürecine hız katacak mercilerin başında belediyeler geliyor. Bu nedenle bu yıl bir yenilik yaparak her yıl düzenlediğimiz zirve öncesinde il ve ilçe belediyelerimiz ile bir araya geliyor, bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Kasım ayında Denizli, İzmir ve İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz için gösterilen ilgiden çok memnunuz. Tüm belediyelerimiz ile destek ve katılım gösteren sivil toplum kuruluşlarımız IZODER ve EYODER’e teşekkür ederiz. ZeroBuild Institute olarak bilgilendirme toplantılarına 26-29 Nisan 2023 tarihlerinde düzenlenecek ZeroBuild Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi‘ne kadar devam edecek, belediye ve STK’lar ile organizasyonlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

4 Kasım 2022’de Denizli AB Bilgi Merkezi organizasyonu dahilinde Denizli Sanayi Odası’nda Denizli İlçe Belediyelerine yönelik yapılan bilgilendirme toplantısında, ZeroBuild Institute İcra Kurulu Üyesi Hale Erol Hakan “nSEB 101 Sıfır Enerji Binalar Giriş” ve EYODER Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kalpar “Enerji Verimliliği” başlıklı sunumları ile yer aldı. Denizli Ticaret Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik ve Denizli Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek’in bizzat katıldığı toplantıda diğer ilçe belediyelerinden İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlükleri, Çevre Koruma Kontrol Müdürlükleri ve İmar ve Şehircilik Müdürlükleri temsilcileri yer aldı. Hale Erol yaptığı sunumda “sıfır enerji binaların neden gerekli olduğuna ve yeni yönetmelikle birlikte belediyelerin hem ruhsat hem de denetim safhalarındaki önemine” dikkat çekti.

Etkinlik zincirinin ikinci halkası olarak 21 Kasım 2022’de İzmir’de sıfır enerji binalara dönüşümü desteklemek ve bu konuda bilgilendirme yapmak amacıyla İZENERJİ ile ZeroBuild Institute tarafından organize edilen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri ile ilçe belediyelerden temsilcilerin katıldığı “AB İklim nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu- nSEB Sıfır Enerji Binalara Giriş” webinarı gerçekleştirildi. 

Açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu’nun yaptığı toplantıda ZeroBuild Institute’dan Dr. Gamze Karanfil Kaçmaz, Hale Erol Hakan, EYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özgür Kaan Alioğlu ve İZODER Genel Sekreteri Timur Diz yaptıkları sunumlarla sıfır enerji binalar hakkında katılımcıları yeni yönetmelik, geçiş süreci ve gereklilikler ile ilgili bilgilendirdi.

Denizli ve İzmir’in ardından 23 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ZeroBuild Institute’un organize ettiği; İstanbul’da sıfır enerjili binalara yönelik çalışmaları desteklemek, konuyla ilgili bilgilendirici çalışmalar yapmak ve 100 İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu‘na katkıda bulunmak amacıyla İBB ilgili birimlerin ve ilçe belediyelerinden temsilcilerin katıldığı “Karbon Nötre Giden Yolda Sıfır Enerji Binalar Çalıştayı” düzenlendi. 

İBB Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı ev sahipliğinde organize edilen çalıştayın açılış konuşmasında, İBB Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, misyon süreci, yapılan çalışmalar ve enerji sektörü emisyonlarında binaların azaltımdaki rolü hakkında bilgi verdi. 

Sıfır enerji binalara geçişin nedenleri, zorunluluklar ve tanımlar, ZeroBuild Institute temsilcileri Özgür Kaan Alioğlu ve Hale Erol Hakan tarafından yapılan sunumlarla katılımcılarla paylaşıldı. Program kapsamında düzenlenen “Sıfır Enerji Binalar Paneli”nde İZODER’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Atalay Özdayı, EYODER’i temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özgür Kaan Alioğlu ve Hale Erol Hakan sıfır enerji binalar hakkında İBB İklim Değişikliği Müdürlüğü‘nden Meryem Kayan‘ın moderatörlüğünde soruları yanıtladılar. 

Çalıştayda Beykent Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Gözde (Gali) Taşçı, “Neredeyse Sıfır Enerji Binalar (Nseb) ve Türkiye’de Uygulamada Karşılaşılan Güçlükler” başlıklı sunumu ile yer aldı.

Çalıştayın son bölümünde 9 ayrı masaya ayrılan katılımcılar kendi kurumlarında sıfır enerji binalar ile ilgili yapılan ve planlanan çalışmaları verilen konu başlıkları kapsamında ortaya koydu ve ihtiyaç analizi çıkardı. Son bölümde her masa kendi grubunun analiz sonuçlarını paylaştı.

Ayrıntılı bilgi için: www.summit.zerobuild.org/tr