“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” Etkinlik Serisinin İkinci Oturumu 17 Aralık Tarihinde Perili Köşk’te Gerçekleşecek!

Borusan Contemporary’nin “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” başlıklı serisinin 17 Aralık Cumartesi günü gerçekleşecek ikinci oturumun konukları mimari tasarım alanında uluslararası ölçekte hazırladıkları projelerle tanınan Eren Çıracı, Han Tümertekin ve Oral Göktaş. 


“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?”

Moderatör: Emin Mahir Balcıoğlu, Necmi Sönmez
Konuşmacılar:
Eren Çıracı, Han Tümertekin, Oral Göktaş
Katılım: Ücretli
Tarih:
17 Aralık 2022 Cumartesi | Saat: 14.00-16.00
Yer:
Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No: 5 Perili Köşk, Sarıyer/İstanbul


Borusan Contemporary, güncel koleksiyon sergisi Hibrit Mekânlar paralelinde hayata geçirdiği “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” isimli seri, mimarinin perspektifinden yola çıkarak çağdaş sanatın ve mimarlığın evrildiği yeni süreçte mimarlarla sanatçılar arasındaki yakınlaşmada beliren ve daha önce gündeme gelmeyen, keşfedilmemiş alanlara odaklanmayı hedefliyor.

Mimari ve çağdaş sanat bağlamında akışkan, hibrit ve yeni bir görsel dil oluşturmanın gerekliliğinin ele alınacağı ikinci oturumun konukları mimari tasarım alanında uluslararası ölçekte hazırladıkları projelerle tanınan Eren Çıracı, Han Tümertekin ve Oral Göktaş olacak. Dr. Emin Mahir Balcıoğlu ve Hibrit Mekanlar sergisi küratörü Dr. Necmi Sönmez moderatörlüğünde gerçekleştirilecek etkinlik 17 Aralık Cumartesi günü Perili Köşk’te düzenlenecek.


Program 

14.00-14.10 | Dr. Necmi Sönmez’in Açılış Konuşması ve Dr. Emin Mahir Balcıoğlu’nun Kısa Sunumu
14.10-14.30 | Eren Çıracı
14.30-14.50 | Han Tümertekin
14.50-15.10 | Oral Göktaş
15.10-16.00 | Soru – Cevap Bölümü


Katılımın 50 kişi ile sınırlı olduğu etkinliğin biletleri Biletix üzerinden temin edilebilir. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir. Serinin geçtiğimiz kasım ayında gerçekleşen ilk oturumu, Borusan Contemporary Youtube kanalından izlenebilir.


Eren Çıracı
Lise eğitimini Robert Kolej’de tamamlayıp, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okuduktan sonra Yale Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini almıştır. Yüksek lisans eğitimi sırasında mimarı tasarım alanında gösterdiği başarılardan ötürü James Roger Gambles ve Cesar Pelli ödüllerini kazanan Eren, eğitimini takiben Londra’da Zaha Hadid Architects firmasında Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da büyük ölçekli projelerde çalışmıştır. FIELDS adına yürüttüğü projelerin yanı sıra İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım stüdyolarında yürütücülük yapmıştır. Mimarlık üzerine yazıları Betonart, Arredamento Mimarlık ve İstanbul Art News’da yayınlamıştır.

Han Tümertekin
Mimari etkinliğini İstanbul’da kurduğu Mimarlar ve Han Tümertekin ve Strazburg’da kurduğu Atelier Han Tümertekin çerçevesinde yürütmektedir. Tümertekin, Türkiye başta olmak üzere, Hollanda, Japonya, Birleşik Krallık, Fransa, Çin, Moğolistan ve Kenya’da projeler gerçekleştirmiştir.

Mimarlık öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Tümertekin, İstanbul Üniversitesi’nde tarihsel çevreyi koruma konusunda yüksek lisans yapmıştır. Mesleki çalışmalarına ek olarak 1992 yılından bu yana mimarlık öğrenimine de katkıda bulunan Tümertekin, Harvard University Graduate School of Design, Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne ve Ecole Spéciale d’Architecture-Paris’te konuk öğretim üyeliği yapmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucu ve yürütücülerindendir.

Çeşitli uluslararası mimari yayınlar Tümertekin’in çalışmalarına yer vermiştir. Ayrıca seçilmiş projeleri Harvard University Press tarafından bir monografi olarak yayınlanmıştır. 
 
Çeşitli ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülen Tümertekin, ‘B2 Evi’ ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. 2007 Ağa Han Mimarlık Ödülü jürisinde yer alan Tümertekin, 2004-2015 yılları arasında Ağa Han Mimarlık Ödülleri Yönetim Kurulu üyesi olmuştur.

Tümertekin, 2021 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nin ana sergisine davet edilen ve sergilenen ilk Türk mimar oldu.

Oral Göktaş
Oral Göktaş 2005’te İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2007’de Sevince Bayrak ile beraber SO?’yu kurdu. 2013’te MoMA/PS1 tarafından düzenlenen Yeni Mimarlık Programı’nı kazanarak İstanbul Modern için, MoMA ve MAXXI’de sergilenen Göğe Bakma Durağı’nı tasarlayıp uyguladılar. 2015’te Kraliyet Sanat Akademisi’nin davetli yarışmasını kazandılar ve Beklenmedik Tepe adlı projelerini Londra’da hayata geçirdiler. Hemen ardından, Kayıp Bariyer adlı enstalasyonları Roma MAXXI’de sergilendi. 4. İstanbul Tasarım Bienali için yaptıkları Yüzen Ev, MAXXI ve Danimarka Tasarım Müzesi’ne yolculuk yaptı. MAXXI, Yüzen Ev ve Kayıp Bariyer’e kalıcı koleksiyonunda ev sahipliği yapıyor. Çalışmaları ulusal ve uluslararası pek çok mecralarda yayımlandı, Mies ve Ağa Han Ödülleri’ne aday gösterildi, pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül aldı. Architectural Review Emerging Architecture Award 2019’un da finalistleri arasındaydılar. 2019’dan bu yana MEF Üniversitesi’nde Alternatif Mimarlık Pratikleri programındaki lisansüstü tasarım stüdyosunu yürütüyor. Önümüzdeki dönemde Sevince Bayrak ile beraber 18. Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünü yürütecekler.

Borusan Contemporary
Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler ve eğitim programlarına yer veren, sipariş yoluyla yeni sanat üretimlerini ve sanat yazarlığını destekleyen çok platformlu bir güncel sanat kurumudur.

Kurumun 2011’den bu yana yürüttüğü faaliyetlerin belirleyici özelliği, fotoğraf, video, ses, ışık, yazılım, veri gibi teknolojilere sanat pratiğinde yer veren uluslararası sanatçılara ve en geniş tanımıyla yeni medya sanatına odaklanmasıdır.

Sergiler ve etkinlikler, Borusan Holding’in merkez ofisi olan Perili Köşk’te gerçekleştirilmektedir. Bu konumlandırma sayesinde ofis ortamı içinde özgün bir sanat merkezi yaratılarak, iş dünyası için yenilikçi ve yaratıcı bir model oluşturulmuştur. | www.borusancontemporary.com