(Arter)’de Sanatçı Eşliğinde İki Yeni Atölye…

Sunak

Arter’in sanatçı eşliğinde düzenlenen yetişkin atölyeleri Aralık ayında devam ediyor. Lara Ögel’in yürütücülüğünde 3 Aralık Cumartesi günü “Sunak”, Defne Tesal’ın yürütücülüğünde ise 17 Aralık Cumartesi günü “Uyku Tünelleri” başlıklı atölye çalışmaları gerçekleşecek.

Lara Ögel’in yürütücülüğünde gerçekleşecek “Sunak” başlıklı atölyede katılımcılar, yanlarında getirdikleri fotoğrafları ve nesneleri kolaj ve asamblaj teknikleriyle kâğıt üzerine iliştirerek kişisel birer sunak oluşturacak. Defne Tesal’ın yürütücülüğünde 17 Aralık Cumartesi günü gerçekleşecek “Uyku Tünelleri” başlıklı atölyede ise katılımcılar, sanatçının Arter’de sergilenen yerleştirmesinden ilhamla kendi uyku tüneli maketlerini inşa edecek.

Her yaştan sanatseverin yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlayan Arter Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen Yetişkin Atölyeleri, katılımcıları çeşitli üretim yöntemleri ve malzemelerle çalışmaya davet ediyor. Arter’in güncel sergilerinden yola çıkarak şekillendirilen atölyeler, katılımcıların kendi ifade dilini sanat yoluyla keşfetmesini, biçim ve içerik arasındaki ilişkileri araştırmasını amaçlıyor.


“Sunak”
Atölye

Tarih: 3 Aralık 2022 Cumartesi | Saat: 14.00
Yer: Arter


Lara Ögel’in, Arter’de devam eden “Koyun Koyuna” başlıklı grup sergisinde yer alan “Evler Odalardı, Unuttum” (2017) isimli yerleştirmesi, aynı çatı altında yaşadığımız ve gündelik amaçlarla kullandığımız nesnelerin barındırdığı hatıraları geri çağırma ve onları düşsel bir âlemde canlı tutma fikrinden yola çıkıyor. Sanatçı, yaşadığı kişisel bir kaybın ardından ürettiği bu eseri aynı zamanda bir sunak olarak görüyor. Nesneler, duyusal nitelikler üstlenip yeni bir alan açar; fiziksel ve düşsel olarak gezilebilen bu alanda kişisel hikâyeler, çağrışımlar ve hatıralar canlanır.

3 Aralık 2022 Cumartesi günü 14.00’te Arter’in Atölye mekânında, Lara Ögel’in yürütücülüğünde gerçekleşecek “Sunak” başlıklı atölye, katılımcıları yanlarında getirdikleri fotoğrafları ve nesneleri kolaj ve asamblaj teknikleriyle kâğıt üzerine iliştirerek kişisel birer sunak oluşturmaya davet ediyor. Sunağı adayacakları kimseyi, olayı veya yeri anımsatan imgeler, renkler ve nesnelerle ilişkili fotoğrafları çalışmalarına dahil eden katılımcılar, oluşturacakları sunakta koku ve ses gibi unsurlara da yer verebilecek.


“Uyku Tünelleri”
Maket Atölyesi

Tarih: 17 Aralık 2022 Cumartesi | Saat: 14.00
Yer: Arter


Defne Tesal’ın “Koyun Koyuna” başlıklı grup sergisi için ürettiği “Hiçbir Yerde” (2022) isimli yerleştirmesinden yola çıkan “Uyku Tünelleri” başlıklı atölye 17 Aralık 2022 Cumartesi günü 14.00’te Arter’in Atölye mekânında gerçekleşecek. Uykuya geçiş sürecini soyut bir tünel olarak tasvir eden bu yerleştirmeden ilham alan katılımcılar, atölye için özel olarak üretilmiş ince uzun kutular ve diğer malzemelerle kendi uyku tüneli maketlerini inşa edecek.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir.