(Institut français Türkiye)’de Edith Roux’nun “Les passant.e.s” Sergisi!

Dijital Kasım etkinlikleri kapsamında Institut français, Fransalı sanatçı Edith Roux’nun “Les passant.e.s” adlı sergisine, 23 Aralık’a kadar ev sahipliği yapıyor. Fondation des Artistes ve Institut français de Turquie Istanbul tarafından desteklenen eser, 3 ekranlı bir video yerleştirmesinden oluşuyor. 


“Les passant.e.s”
Sergi

Sanatçı: Edith Roux
Tarih:
9 Kasım – 23 Aralık 2022
Yer: Institut français, Taksim / İstanbul


Serginin adı “Les passant.e.s” Türkçede “yoldan geçenler” anlamına geliyor. Sanatçı sergi başlığında kullandığı ifadeyle hem insanların ölümlü oluşundan hem de bir yoldan, bir şehirden geçen, kısa süreli tanışmalar yaşayan insanlardan bahsediyor.

“Les passant.e.s” video yerleştirmesi, Platon’un “Şölen” eserinde yer alan Aristofanes ve Diotima’nın konuşmalarından esinleniyor. Bu çalışma, feminist kaygılara naikili bir şekilde yanıt vermeyi denerken özcü felsefenin tuzaklarından kaçınmaya çalışıyor. Yaz sonunda, akşamları ortaya çıkan ve sadece birkaç saat yaşayan Mayıs sineği sürüsünün ortasında androjen bir varlık gelişir. Bu kurgusal karakter, bir ruh gibi varlığımızın kırılganlığını çağrıştırarak uçan böcekler arasında dans eder. Kostümdeki renk değişimleriyle temsil edilen koreografisi yapılmış hareketlerin çeşitliliği, Paul B. Preciado‘nun bahsettiği “heteronormatif” kültürel kodların ötesinde “varoluş biçimlerinin sonsuz çeşitliliğini” öne sürüyor.

Dansçı, her birimizin içine gizlenmiş diğer dişil, eril, androjen, ötekilik figürüyle diyalog kuruyor. Koreografinin karakterin metamorfozlarıyla uyumlandığı bu geçişler, kimliğin akışkanlığını asla tamamlanmayan bir hareketin merkezine yerleştiriyor. Sanatçı bu çalışmasında koreografi için Mufasa, müzik için ise Nicolas Repac ile çalışmıştır.

Sergi, pazartesi – cumartesi günleri arasında, saat 10.00 – 18.00 arası Institut français sergi salonunda ziyaret edilebilir.


Edith Roux
Edith Roux, Amerika Birleşik Devletleri’nde sanat tarihi okuduktan sonra, Arles Ulusal Fotoğraf Yüksek Okulu’na girdi, 1993 yılında mezun oldu. Sanatçı, fotoğraf, video ve yerleştirmeleriyle geçiş hâlindeki mekânlara hem şiirsel hem politik, duyarlı bir bakış atar. Çalışmaları, toplumlarımızın standartlaşmasına karşı direnç gösteren biyoçeşitlilik biçimlerini vurgular.

Sanatçı, Fransa Ulusal Kütüphanesi, Grand Palais’teki Paris-Photo, Rencontres d’Arles, Toulouse’daki modern ve çağdaş sanat müzesi Les Abattoirs, Avrupa Fotoğraf Evi, Lubumbashi Bienali (KDC), Havana Çağdaş Sanat Bienali vb. de dâhil olmak üzere Fransa’da ve yurt dışında çok sayıda sergiye katılmıştır. Fotoğrafları, Ulusal Plastik Sanatlar Merkezi, Avrupa Fotoğraf Evi, Ulusal Kütüphane, FRAC Bretagne Sanat Müzesi, Neuflize OBC Vakfı, Aurillac Sanat ve Arkeoloji Müzesi, Grenoble sanat kütüphanesi, Portekiz’deki Braga fotoğraf müzesi gibi kamu koleksiyonlarının bir parçasıdır.
Sanatçının çalışmalarından dört monografi yayımlanmıştır: Traversées, Les Dépossédés, Dreamscape ve Euroland.