13. İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu Başlıyor!

Türkiye’de 60 yılı aşkın bir zamandır araştırma yapan, 14 İtalyan misyonunun arkeologları, son dönemde elde ettikleri bulguları 17 – 18 Kasım tarihlerinde İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir sempozyumla kamuoyuna duyuruyor. Sempozyumda Türk kültür mirasının değerlendirilmesi ve arkeolojinin dünü, bugünü, yarını tartışılıyor.


13. İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu

Tarih: 17 – 18 Kasım 2022
Yer:
İtalyan Kültür Merkezi


İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun girişimiyle ve Ankara İtalyan Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen sempozyumda İtalya Büyükelçisi Giorgio Marrapodi de yer alıyor. Sempozyumda, İtalyalı Arkeologlar Türkiye’nin batısından doğusuna neredeyse tüm tarihi dönemleri kapsayacak şekilde yaptıkları kazılar hakkında bilgi veriyor. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler ve Kültürel Varlıklar Genel Müdürlüğünü temsilen İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal da sempozyuma katılım sağlıyor. Prof. Isabella Caneva ise açılışta Anadolu toplumunda arkeolojinin dünü, bugünü üzerine bir “lectio magistralis” dersi veriyor.

Büyükelçi Marrapodi, Türkiye’de İtalya’nın yürüttüğü kültürel tanıtım faaliyetlerinde yıllardır referans olan İtalyalı arkeoloji misyonlarının, ülkenin en ücra köşelerinde bile yerel sosyal doku için nasıl önemli bir ekonomik gelir kaynağını olduğunu belirtiyor.

İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo ise, “İtalyan Arkeoloji misyonlarının, prehistorya’dan, klasik greko-romen ve bizans döneme kadar insanlık tarihinin en temel dönemleri üzerinde çalışma şansına sahip olduklarını ve Türkiye’deki arkeolojik kazılara en büyük katkılardan birini verdiklerini” söyledi. Schirmo, ayrıca İtalyan Kültür Merkezi’nin, bu çalışmaların sonuçlarını kamuoyuna tanıtmak için, İstanbul’un kalbinde, on yılı aşkın bir süredir her yıl bu sempozyumu düzenlediğini hatırlattı.

İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı tarafından finanse edilen Anadolu’daki en önemli İtalyan arkeoloji misyonları arasında Malatya -Arslantepe, Gaziantep – Karkamış, Yozgat – Uşaklı Höyük, Niğde – Kınık Höyük, Mersin – Yumuktepe, KayseriKültepe ve Mersin – Elaiussa da yer almaktadır.

Program hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.