(Salt)’ın Perşembe Sineması’nda Bu Hafta: “Space Dogs”

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Perşembe Sineması güz dönemi programı, “Normal dediğin nedir ki?” temalı seçkiyle pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor. Her hafta bir filmi izleyicilerle buluşturan seçki, 17 Kasım Perşembe günü Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da “Space Dogs” (Uzay Köpekleri) adlı filmle devam edecek.


Perşembe Sineması
“Normal dediğin nedir ki?”

“Space Dogs”

Tarih: 17 Kasım 2022 Perşembe | Saat: 19.00
Yer: 
Salt Beyoğlu, Açık Sinema

Çevrim İçi

Tarih: 18 – 20 Kasım 2022
Mecra: saltonline.org


Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilecek Space Dogs (Uzay Köpekleri), 3 Kasım 1957’de, Sovyet uzay aracı Sputnik 2 ile uzaya gönderilerek Dünya yörüngesine çıkan ve bir efsaneye göre ölümünün ardından hayalet olarak Moskova sokaklarına dönen Laika isimli köpeği konu alıyor. Laika’nın izini süren Space Dogs (Uzay Köpekleri), günümüz Moskova’sında iki sokak köpeğinin gündelik yaşantısına eşlik ediyor; şehri onların rehberliğinde keşfe çıkıyor. Sovyet uzay programından arşiv görüntülerinin de yer aldığı bu deneysel belgesel film, kamerayı köpeklerin göz hizasına yerleştirip insan merkezci bakışı sorgulamaya açarak tanıdık olanın dışında bir dünya tasviri sunuyor.

Elsa Kremser ve Levin Peter’in yazıp yönettiği Space Dogs (Uzay Köpekleri), prömiyerini yaptığı 72. Locarno Film Festivali’nde Genç Jüri Ödülü ve ISPEC Cultura Özel Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.