Enis Öncüoğlu “FORM_AT” Sergisi ile (Goba Art & Design)da!

Enis Öncüoğlu’nun “FORM_AT” sergisi, 12 Kasım – 3 Aralık 2022 tarihleri arasında Goba Art & Design’da sanatseverlerle buluşuyor.


“FORM_AT”
Sergi

Sanatçı: Enis Öncüoğlu
Tarih: 12 Kasım 2022 – 3 Aralık 2022
Yer: Goba Art & Design, Beyoğlu / İstanbul


30 yıllık bir mimar olan ve heveskâr bir fotoğrafçı olduğunu dile getiren Enis Öncüoğlu; “Yer / Mekan” ve “Doğa / Canlılar” arasında her an değişkenlik gösteren ilişkinin bir fotoğraf karesinde ışığın yardımı ile sabitlendiğindeki anlam katmanlarının, kişiden kişiye ve hatta kişinin kendi tecrübesi içinde bile zenginleşebilmesinin onu hala heyecanlandırdığını dile getiriyor.

Öncüoğlu, tarih boyunca insanlığın en yakın dostlarından olan “Atların” konu edildiği bu sergide, doğal ortamları içinde kadrajına giren, Kayseri Hürmetçi Sazlığı ve Kapadokya’nın dikkat çekici topoğrafyasının izlerini de sanatseverlerle paylaşmayı amaçlıyor. “Kentleşme / Yapılaşma” baskısı içerisinde olan doğal alanlar, su kaynakları, sazlıklar ve meralar gibi “Atlar” da bu baskının altında ve soyları tükenmektedir. Fotografçı Nuri Çorbacıoğlu rehberliğinde yapılan bu çalışma ve sergi, bölgenin ve yaban hayatın korunması için dikkat çekmeyi arzularken, atların form zenginliğinin ve estetiğinin de okunması sanatçı tarafından istenmiştir.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgiye Goba Art & Design web sitesinden ve Instagram sayfasından ulaşılabilir.


Enis Öncüoğlu 
ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra çalışmaya Öncüoğlu Mimarlık’ta başlayan ve ofisin kurucusu mimar Hasan Öncüoğlu’nun vefatının ardından 1996 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlenen Enis Öncüoğlu; Moskova, Dubai, Taşkent gibi yerlerde ofisler kurarak çok uluslu mimarlık pratiğinin oluşmasında katkıda bulunmuştur. Pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almasının yanı sıra jüri üyelikleri de yapmış; MAPIC, MIPIM, ProEstate, ARKIPARC, GRREAT gibi ulusal ve uluslararası konferanslara konuşmacı olarak katılarak mimarlık ve kentsel planlama alanlarındaki tecrübelerini paylaşmaktadır. Uluslararası projeler için ACP firmasını Dubai’de ve 2022 yılında ise İstanbul’da Enis Öncüoğlu Design şirketini kurmuştur.

Çevresindeki mekânları, detayları ve kişileri kendi kadrajından fotoğrafçılıkla yansıtmayı merak haline getiren Öncüoğlu, Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu üyesidir. Fotoğrafçılık tutkusunu mimarlıkla harmanlayarak “Mimari Portreler” sergisini yaratmıştır. Gerçekleştirdiği seyahatler esnasındaki deneyimlediği yaşam, mekan ve kültürleri kadrajından arşivlerken, başkaları ile paylaşmayı amaçlar. “Form_At” sergisi ise ilk mimarlıktan bağımsız, doğal yaşam ve alan odaklı fotoğraf sergisidir.