(Dirimart Dolapdere)’de İnci Eviner’in “Huriler ve Yolcular” Sergisi…

Dirimart, İnci Eviner’in “Huriler ve Yolcular” başlıklı galerideki ilk kişisel sergisini, 3 Kasım Perşembe gününden itibaren Dolapdere’deki mekânında sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, sanatçının daha önce Liverpool Bienali’nde gösterdiği ve Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan iki kanallı video yapıtı “Cenneti Sahnelemek” (2018) ve seramik heykellerden oluşan yeni yerleştirme çalışması “Yolcular”ı (2022) izleyicinin çevresinde dolaşarak tecrübe edeceği şekilde bir araya getiriyor.


“Huriler ve Yolcular”
Sergi

Sanatçı: İnci Eviner
Açılış: 3 Kasım 2022 | Saat: 18.00
Tarih: 3 – 27 Kasım 2022
Yer: Dirimart, Dolapdere / İstanbul


Bedeni bir özgürleşme alanı olmanın yanı sıra, bir araştırma alanı olarak ele alan İnci Eviner, iktidarın beden politikalarını nasıl işlediğinin ve üzerimizdeki görünmez etkilerini araştırıyor. Yüklendiği anlamlar ve sembollerin ağırlığından sürekli kurtulmaya çalışan bedenin kendisi, Eviner’in videolarında çatışma alanına dönüşüyor. Sanatçının işlerinde temsile dair hiyerarşileri aşındıran, hem gerçeklikleri hem hayali tuhaflıkları cisimleştiren figürlere evriliyor. Bu figürlerin hepsi sanatçının düşünme biçimi olarak pratiğinin merkezine yerleştirdiği desenlerde vücut buluyor. Yıllar içinde yarattığı görsel lügat ile harmanlanan bu desenler fotoğraflara, yerleştirmelere, tuvallere, heykellere ve hareketli görüntülere evrilerek sanatçının gerçekleştirdiği tüm çalışmalara eklemlenen çok boyutlu yeni bir varlığa dönüşüyor.

İmge ile anlam, imge ile söz arasındaki boşluklar üzerine düşünen Eviner, bu boşluklarda oyuklar açmak amacıyla ürettiği imge, söz, yazı ve hareketin, aritmik bir tekrarla bir araya getirildiği hareketli görüntüleri, kimlik olarak adlandırılan çeperleri kırmak ve sürekli farklı potansiyelleri arayarak beklenmedik olana yer açmak için doğaçlamanın sınırlarında bir koreografi ortaya koyuyor. Sanatçı, iktidarların gelenekler ve yaşam biçimlerimiz üzerine yılmadan oluşturduğu kümülatif söylemlerin hangi strateji ve taktiklere başvurarak duygu ve düşüncelerimizi yönlendirdiğini merak ediyor. Eviner, inanç ve ekonominin nasıl el ele işlediği üzerine düşünürken, dünyevi olanla ruhani olan iki sahnenin ve akışın üst üste bindirildiği “Cenneti Sahnelemek” işini ortaya koyuyor. Videonun üst kısmında İstanbul’dan aşina olduğumuz şehir manzarasını bir çatıdan izletiyor. Gün doğumu ve batımı arasındaki zamana panoramik bakarken, alt kısımda sabitlenmiş, zamansız, ebedi bir düzende hareket eden “huriler” yer alıyor. Bu yapıtıyla sanatçı vaatler, günahlar, kefaretler ve baştan çıkartmaların, dünyevi sıradanlık ile dini fantaziler arasındaki siyasal etkileşimini keşfe çıkıyor.

Sanatçının “Yolcular” yerleştirmesinde ise mitolojik karakterleri andıran insan hayvan karışımı yaratıkların, insan hareketliliğine gönderme yapacak şekilde yerleştirildiği bir başka düzlemle karşılaşılıyor. Sanatçı burada kervan, hicret, hac, transit geçişler, göçler, törenler, geçitler, onur yürüyüşleri gibi makro ve mikro ölçekli topluluk hareketlerinin, siyasal, kültürel, ekonomik ve inançla ilgili kesişimlerine gönderme yapıyor. Coğrafyadan ve tarihi dönemlerden bağımsız, beşeri bir kavram olarak kitle hareketini odağına alan yapıt, günümüze kadar gelmiş antik çağ ikonografisi ve Eviner’in desen ve  resimlerinde karşımıza çıkan karakteristik lekesel jestlerle örülüyor.

Sergi hakkında gelişmeler için Dirimart‘ın web sitesi ve sosyal medya sayfaları (FacebookInstagramTwitter) takip edilebilir.


İnci Eviner
İnci Eviner, Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden mezun oldu. Sanatta Yeterlik derecesini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden aldı. 2019’da 58. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda Türkiye’yi temsil etti. 2016’da İstanbul Modern Sanat Müzesinde kapsamlı bir retrospektifi gerçekleşti.

Eviner’in sergileri arasında Drawing Center, New York (2015); Musée d’Art Moderne de Paris (2011); Whitechapel Gallery,  Londra (2009); MAC/VAL ve Vitry-sur-Seine (2009) sergileri bulunuyor. Katıldığı diğer sergi ve bienaller ise British Museum, Londra (2019–2020); Hayward Gallery, Southbank Center, Londra (2018–2019); Liverpool Bienali (2018); Q21 Exhibition Space, Museums Quartier Wien (2018); Gwangju Bienali (2018); Municipal Museum of Jena (2018) ve 13. İstanbul Bienali’dir  (2013). 2017’de Sharjah Bienali ödülüne layık görüldü. Aralarında Headlands  Center for the Arts, Kaliforniya (2017), Rauschenberg Foundation, Florida (2017); SAM Art Projects (2010); Leube, Salzburg (2005) ve Rockefeller Vakfı, Bellagio, Como’nun (2000) bulunduğu birçok misafir sanatçı programına davet edildi.

Eviner’in Deutsche Bank Collection, Centre Pompidou Paris, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Arter, Guggenheim New York ve TBA21 Vienna gibi önemli uluslararası koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır. Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde öğretim üyesidir. Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.