(Salt)’ın Perşembe Sineması Güz Dönemi 3 Kasım’da Başlıyor!

Açık Sinema, Salt Beyoğlu (2022) Fotoğraf: Mustafa Hazneci (Salt)

Salt’ın Perşembe Sineması güz dönemi 3 Kasım’da başlıyor. Beş filmden oluşan “Normal dediğin nedir ki?” temalı program, 1 Aralık’a kadar Salt Beyoğlu’nda ve saltonline.org’da devam edecek.


“Perşembe Sineması”
Normal dediğin nedir ki?

Tarih: 3 Kasım 2022 Perşembe – 1 Aralık 2022 Perşembe
Saat: 19.00
Yer: Salt Beyoğlu Açık Sinema, saltonline.org


Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Perşembe Sineması’nın “Normal dediğin nedir ki?” güz dönemi programı 3 Kasım’da başlıyor. Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve çevrim içi ortamda düzenlenen gösterim programı, pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor. 

Kurgusal ve yarı-kurgusal beş filmden oluşan Normal dediğin nedir ki? seçkisi, bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtmayı amaçlarken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Programda yer alan filmler; düşlerin, hislerin, hikâyelerin veya zihnin yaratabileceği alternatif “gerçeklik”lere odaklanıyor. Uzaya gönderilen ilk canlı olan ve ölümünün ardından bir hayalet olarak Moskova sokaklarına dönen Laika isimli köpeği, Kanada’nın Québec eyaletindeki Laurentian Ormanı’nın kralı olan esrarengiz bir geyiği, Montreal’de şehrin tüm radyo dalgalarını ele geçirmekle görevli gizli bir örgütün başındaki gizemli adamı takip ederek, gerçek ile kurmacanın iç içe geçtiği anlatılar sunuyor. 

Programın ilk filmi Archipel (Takımada), yönetmen Félix Dufour-Laperrière‘in doğup büyüdüğü Québec eyaletinde geçen, belgesel ve animasyon arasındaki sınırların muğlaklaştığı yarı-kurgusal bir macerayı konu alıyor. Gösterim, 3 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek. 

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler 3 Kasım’dan 1 Aralık’a her Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’nda devam ederken; her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline.org üzerinden izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe alt yazılı olarak gösterilecek.


Program

Archipel [Takımada] (2021) filminden bir kare ©La distributrice de films
La contemplation du mystère [Kral] (2021) filminden bir kare ©La distributrice de films
Space Dogs [Uzay Köpekleri] (2019) filminden bir kare ©Deckert Distribution GmbH
Le rêve et la radio [Düşler ve Radyo] (2022) filminden bir kare ©La Distributrice de Films
  • Climax, Gaspar Noé, 2018
    1 Aralık, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
Climax (2018) filminden bir kare ©Birfilm

Ayrıntılı bilgi için: saltonline.org