(TEPTA Aydınlatma) Türkiye’de İlk Kez Gerçekleştirilecek Kesintisiz ve En Uzun Süreli Sanat Performansı “Işık Kaynağı”nın Sponsoru Oldu!

TEPTA Aydınlatma, Ata Doğruel’in 40 gün / 960 saat aralıksız olarak sürdüreceği Odunpazarı Modern Müze’de (OMM) gerçekleşecek performansın sponsorluğunu üstleniyor.


“Işık Kaynağı”
Performans

Sanatçı: Ata Doğruel
Küratör: Simge Burhanoğlu
Tarih: 7 Kasım 2022 Pazartesi – 17 Aralık 2022 Cumartesi
Yer: OMM, Odunpazarı/Eskişehir


2019’da Türkiye’nin kültür ve sanat dünyasında büyük yankı uyandırarak açılan ve açıldığı günden bu yana pek çok ödül alan OMM, mimar Kengo Kuma ve Yuki Ikeguchi imzası taşıyor. OMM, yapının tüm aydınlatma armatürleri ve ışık alanındaki süpervizörlüğü için TEPTA’yı tercih etmişti.

OMM ev sahipliğinde Performistanbul iş birliğiyle, Simge Burhanoğlu küratörlüğünde performans sanatçısı Ata Doğruel tarafından gerçekleştirilecek olan “Işık Kaynağı”, performansı, Türkiye’de birçok anlamda ilk olma özelliğini taşıyor. 

Doğruel’in 40 yaşına gireceği 2031 senesine kadar birbirinden farklı 40 günlük performanslar gerçekleştirme fikriyle yola çıktığı “40” serisinin ilk performansı “Işık Kaynağı”, 7 Kasım 2022 tarihinde başlıyor. 

Sanatçı için OMM’da özel olarak hazırlanan güneş görmeyen ve ışık almayan karanlık bir odada gerçekleşecek olan performansta, mekan sadece ziyaretçi orada kaldığı sürece aydınlanacak. Sanatçının mum getiren her bir katılımcının fotoğrafını çekerek süreci dokümante edeceği performansta, bu şekilde performansın parçası haline gelecek katılımcılar bu deneyimi adeta sanatçının gözleri rolünü üstlenerek yaşayacaklar. 

Hayatın gerçekliği ile sanatın sınırlarının kesiştiği bu 40 günlük süreçte sanatçı, katılımcılara toplumsal yaşam ve sosyal ilişkilerin yanı sıra bedensel, ruhsal ve zihinsel sınırlar ve değişimler üzerine gözlem yapma fırsatı sunarken, onları sanatçı/seyirci ayrımının belirsizleştiği bir ortamda sürece dahil etmeyi amaçlıyor. 

Sanatçının toplumdan izole olarak geçirdiği üç yıllık süreç içerisinde “insan insanın ışığıdır” fikrinden ortaya çıkan performans, süresi itibariyle 40 sayısının doğu/batı kültürlerinde yer alan kadim tarihine de referans veriyor. 

Galeriler, müzeler, kamusal alanlar gibi pek çok farklı alanda iki boyutlu ve üç boyutlu geleneksel sanat eserlerine ışık tutan ve bu anlamdaki katkılarıyla sanat dünyasını destekleyen TEPTA Aydınlatma, bu performans ile ilk kez bir sanat eserinin kendisine performans sponsoru olarak destek veriyor.

Soyutlanma, dayanıklılık gibi kavramlar üzerine yoğunlaşarak, bedensel ve zihinsel sınırlarını zorlayan performans çalışmalarıyla dikkat çeken sanatçının gerçekleştireceği performans 17 Aralık 2022 tarihine kadar OMM’da deneyimlenebilecek. “Işık Kaynağı” performansı süresince Türkiye’de ilk kez bir müze, geceleri ve Pazartesi günleri de dahil olmak üzere 24 saat boyunca açık olacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.omm.art/tr/sergi/light-source-at-omm


TEPTA Aydınlatma
1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

TEPTA böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 30 yıldır temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Lodes, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato, Bover, Neri, Forestier, Diesel Living for Lodes, Martinelli Luce ve Terzani olarak sayılabilir. 100.000’in üzerinde ürün çeşidine sahip olan TEPTA Aydınlatma’nın Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin küçük ama çarpıcı bir bölümü sergilenmektedir. TEPTA ayrıca yerel tasarımın da destekçisi olarak mağazasında yerel aydınlatma tasarımcılarının son tasarımlarını sunmaktadır.

Bütün bunların yanında TEPTA sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimarların, tasarımcıların, elektrik mühendislerinin ve son kullanıcıların özel istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonomi üçgeninin birleştiği en uygun noktayı, gerçekleştirdiği üst kalitedeki üretimlerde sağlayan TEPTA, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iyi, hızlı ve güvenilir bir çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor. 2019 yılında açılan Arter Müzesi’nin dış mekân aydınlatmalarının yanında, Eskişehir’de Kengo Kuma imzası ile hayata geçen OMM Odunpazarı Modern Müze’nin tüm aydınlatması da TEPTA tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye’nin sanat gündemini yakından takip eden ve sanat alanında doğru aydınlatmanın yaygınlaşmasına öncülük eden TEPTA, iki kez Venedik Bienali, Mimarlık sergilerini aydınlatmasının yanında, İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak açılan Abdülmecit Efendi Köşkü sergilerini, dönemsel olarak Contemporary İstanbul’daki ve özel galerilerde açılan sayısız serginin yanı sıra 17.İstanbul Bienali’nin aydınlatma sponsorluğunu üstlenmektedir.

TEPTA’nın, yurt dışı çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır. | www.tepta.com