GÜNDÜZ DÜŞÜ / DAYDREAM” Sergisi (Galeri Diani)de!

Feyzan Alasya’nın gerçekleri şiirsel bir dille yansıtırken hüznü, acıyı ve aynı anda umudu izleyenlere anlattığı “GÜNDÜZ DÜŞÜ / DAYDREAM” adlı sergisi, 5 Kasım dan itibaren Galeri Diani’de sanatseverlerle buluşuyor.


“GÜNDÜZ DÜŞÜ / DAYDREAM”
Sergi

Sanatçı: Feyzan Alasya
Tarih: 5 – 26 Kasım 2022
Yer: Galeri Diani


Sergi tanıtım metninde Feyzan Alasya ve çalışmaları şöyle ifade ediliyor:

“Sanatçı Feyzan Alasya güçlü desenleri, çarpıcı resimleriyle şarkılarını söylüyor ve izleyenler hüznü ama bir yandan da umudu sezerek yürüyorlar onunla. Gerçeklerin şiirsel bir dille yansıtıldığı resimlerinde Valery’nin ‘Sen şarkı söyle, ben yürürüm senin şarkınla. Sen bağır, acını ben duyacağım’ dizelerindeki hüznün, acının ve haykırışın evrenselliği bir kez daha duyuruluyor bize.
Feyzan Alasya’nın eserleri onun dünyayı anlamaya çalışma ve bir çözümleme yoludur. Onun yapıtlarının yaratım süreci Tahsin Yücel’in belirttiği gibi ‘kendi ken-dini dinleme, kendi kendisiyle coşma alışkısı değil, öncelikle ‘başkası’nı anlama, ‘başkası’nı anlamanın nesnel koşullarını oluşturma çabasıdır’.

Resim düzleminde kullanılan figürler eşsüremli bir dizge oluşturmaktadır. Bir yanda mitolojik figürler, bir yanda günümüzü çağrıştıran desenler aynı uzam içindedirler. Bu eşsüremlilik önceyi, şimdiyi ve sonrayı birlikte değerlendirmeye, belki de bir yüzleşmeye olanak sağar.

Onun zamansız resimlerinde anarşiden söz edilebilir. Her türlü otoriteyi reddeden anarşi bir başkaldırı olarak yansır bize. Bu başkaldırı aslında hüzünlerden, var olmanın acılarından yola çıkarak yaşam sevincinin ve mutluluğun arayışıdır. Bu arayış, dünyayı anlama çabası yaratılan bilinçli düşlerle sürer, güçlü desenleri düşlerin, düşlenenin yaratımıdır ve Sanat dünyayı yeniden yaratır.”

“GÜNDÜZ DÜŞÜ / DAYDREAM” isimli sergi, 26 Kasım’a kadar Galeri Diani’de görülebilir. Sergi hakkında gelişmeler için galerinin web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Facebook, Instagram, Twitter) takip edilebilir.