(Jotun)’dan 2023 Renk Koleksiyonu: “Hikayeler”

Jotun Spring Air

Jotun’un bu yılki renk koleksiyonu, insanı çevreleyen renklerin hikayelerinden yola çıkarak tasarlandı. “Hikayeler” renk koleksiyonu, yaşam alanlarında yaratıcı bir atmosfer oluşturmak için ilham vermeyi ve yeni hikayeler yaratmaya teşvik ediyor. Koleksiyondaki renkler, yaşam alanlarına iyimserlik, umut ve yaratıcılık katmak üzere bir araya getiriliyor.

9 yepyeni renk içeren bu yılki renk koleksiyonu, Jotun arşivinden seçilen mevcut tonlarla birlikte 21 renk ve bu renklerin harmanlandığı 3 farklı paletten oluşuyor. Jotun‘un özel renk teknolojisi laboratuvarı, Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen ve ekibinin iş birliğiyle geliştirilen bu paletler, yumuşak ve sıcak nötrlerden, doğal, sakinleştirici yeşillere ve zengin, açık kırmızılara uzanan bir koleksiyon sunuyor. Renk paletleri, farklı ruh halleriyle ve ifade tarzlarıyla uyum sağlayarak; insanların tamamlayıcı ve zıt tonları birleştirmelerini amaçlıyor.

Larsen ve ekibi, renk koleksiyonlarını oluştururken insanların, şehirlerin ve toplumların ruh hallerini ve zihniyetlerini izliyor. Jotun’un 2023 Renk Koleksiyonu’ndaki üç farklı tema, mevcut güçlü sosyokültürel eğilimleri ve önemli bir bulguyu yansıtıyor.

2023 Jotun Renk Koleksiyonu Temaları

“Dingin Anlar”


Minimalizm ve sadeliğe odaklanan bu palet, dingin, arınmış ve düzenli yaşam tarzları için tasarlandı. Renkler yumuşak, nazik ve meditatiftir; odaklanmaya yardımcı olan sade bir atmosfer yaratıyor. Jotun, yumuşak bir ortam yaratmak için turuncu tonu 2489 Bella ile 1520 Cheerful Peach’i birlikte kullanmayı, dengeli bir kontrast oluşturabilmek için de 7038 Dusk Green‘i öneriyor. Aydınlık ve ferah bir ortam için ise 7038 Dusk Green ve bej tonu olan 1931 Cashew kombinasyonu farklı bir seçenek olarak sunuyor.

“Köklere Dönüş”


Bu paletteki renkler; rustik yaşam tarzı, zanaat ve kusurluluğun güzelliğini hatırlatarak doğal dünyayla bir köprü kurmayı amaçlıyor. Doğadan ilham alan bu tonlar, evlerde adeta estetik bir sayfiye evi atmosferi yaratmak veya şehrin kalbine kırsal bir dokunuş getirmek için öneriliyor.

Jotun
doğanın enerjisini hissiyatı için “Köklere Dönüş” paletindeki 8575 Natural Garden ve 8183 Herb Garden gibi birbirine uyumlu yeşil tonlarını tavsiye ediyor. 11012 Rustic Brown ve 1536 Burnt Ochre gibi bir toprak tonlarını, 1276 Soft ve 12123 gibi açık ve yumuşak renklerle birlikte kullanarak dengeli bir yaşam alanı sunuyor.

“Yaratıcı Yaşam”


Nostaljik tonların ve çağdaş renklerin dengeli bir kombinasyonu olarak tasarlanan bu palet, sanat galerisini andıran bir atmosfer sunuyor. Jotun cesur seçimler için 20208 Poetry Red ve 2951 Statement Red’i birlikte kullanmayı öneriyor. Biraz daha yumuşak bir ortam için 20208 Poetry Red ile 0486 Kuş Tüyü kombinasyonu tercih edilebiliyor.

12080 Soft Radiance ve 10430 Soft Savanna’nın uyumlu tonları dikkat çekiyor. Bu renkler 12080 Soft Radiance’ı 2951 Statement Red ile birleştiğinde ise zengin bir kontrastı gözler önüne seriyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.jotun.com/tr