(2022 RIBA Stirling Ödülü)’nün Kazananı Magdalene Koleji’nin Yeni Kütüphane Binası ile “Niall McLaughlin Architects” Oldu!

© Nick Kane

The Royal Institute of British Architects – RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü), 2022 Stirling Ödülü’nün sahibi Cambridge’deki The New Library, Magdalene College” projesi ile Niall McLaughlin Architects oldu.

Yeni kütüphane yapısı, 700 yıllık Cambridge Üniversitesi Magdalene Koleji‘ndeki öğrencilere, bir arşiv ve sanat galerisi içeren, 24 saat kullanıma açık yeni bir kütüphane sunuyor. Cambridge’in şehir merkezindeki kolej kampüsünde yer alan yapı, bitişikteki 17. yüzyıldan kalma Pepys Kütüphanesi‘nin sıkışık çalışma alanlarının yerini alıyor; kademeli şekilde gelişen binalar ve kortların dörtgen düzenini ise genişletiyor.

© Niall McLaughlin Architects

Çevredeki zengin tarihe dikkat çekmeyi amaçlayan Níall McLaughlin Architects, zamana direnecek bir bina oluşturmak için taşıyıcı tuğla, üçgen eğimli çatılar, oymalı pencereler ve silüeti çağdaş sürdürülebilir tasarım ögeleriyle canlandıran tuğla bacaları bir araya getirmiş.

© Nick Kane

Ziyaretçiler, ışıkla dolan katmanlı, ahşap iç mekâna girmeden zarif bir tuğla cephe ve büyük ahşap kapılar ile karşılanıyor. Üç kat yüksekliğindeki giriş holü, iki kat yüksekliğindeki merkezi bir okuma odasına açılıyor. Tuğla baca, ahşap zeminleri ve kitap raflarını desteklerken binayı havalandırmak için sıcak havayı yukarı taşımakta. Tuğla baca,  sıcak havayı yukarı taşıyarak havalandırmayı sağlarken ahşap zeminleri ve kitap raflarını da strüktürel olarak destekliyor. Dört bacadan oluşan her bir bölüm büyük, tonozlu bir fener çatı penceresi ile aydınlanıyor. Üst kotta binanın doğu ucu boyunca uzanan koridor, yapı ve bahçeler boyunca ve nehre doğru manzaralar sunuyor.

© Nick Kane

Grid sistem ile betimlenen bir dizi mekân, okuma odaları ve grup çalışması için geniş, merdivenler ve kitaplıklar içinse dar alanlar yaratıyor. Yerleşim,  cumbalı pencerelere konumlandırılmış, özel nişlerde ve ortak alanlarda gizlenmiş masalar ile öğrencilere bireysel ve toplu bir dizi çalışma alanı sunuyor.

© Nick Kane

Yapı, harcanan enerjiyi en aza indirmek için pasif havalandırma ve doğal aydınlatma stratejilerini kullanırken, yapımında salınan karbonu azaltmak için ahşap malzemeler ile inşa edilmiş.

2022 RIBA Stirling Ödülü jürisi adına konuşan RIBA Başkanı Simon Allford şunları söylüyor:

“Net bir amaca sahip benzersiz bir ortam – Magdalene Koleji’ndeki Yeni Kütüphane, uzun süre kullanılacak şekilde inşa edilmiş sofistike, zengin bir mimari sunuyor. En az 400 yıl dayanacak yeni bir bina tasarlamak zorlu bir iş, ancak Niall McLaughlin Architects‘in en üst düzeyde beceri, özen ve sorumlulukla üstesinden geldiği bir görev olmuş. (…)

İyi tasarlanmış ortamlar, öğrenci başarısını ve refahını büyük ölçüde artırıyor. Bu bir istisna değil, tüm öğrenme mekânları için bir kural olmalı. Dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler, kendilerini sürekli büyüyen bir yüksek öğretim pazarında konumlandırmak için çok çalıştıklarından, büyük binalara yatırım yapmak büyük önem taşıyor. Yeni Kütüphane bu konuda ilham alınacak bir örnek teşkil ediyor.”

Bu yılın finalistleri arasında; 100 Liverpool Street (Hopkins Architects), Forth Valley College – Falkirk Kampüsü (Reiach and Hall Architects), Hackney New İlkokulu ve 333 Kingsland Road (Henley Halebrown),   Orchard Gardens (Panter Hudspith Architects), Sands End Sanat ve Toplum Merkezi (Mae Architects) de yer almıştı.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.architecture.com/awards-and-competitions-landing-page/awards/riba-stirling-prize

RIBA 2022 Stirling Ödülü‘nün bi_özet‘te yayınlanan bir önceki haberi için:

(2022 RIBA Stirling Ödülü)’nün Finalistleri Açıklandı!


Çeviri: Aslı Erdem