(Ankara’da İz Bırakan Mimarlar Projesi)’nin Yeni Kitabı “Sabih Kayan” Oldu!

Ankara’da İz Bırakan Mimarlar projesi kapsamında hazırlanan  kitap; 4 Aralık 2017’de yapılan panel sonrası, panel sunumlarının ve ilgili yeni çalışmaların Prof. Dr. Nuray Bayraktar editörlüğünde derlenmesiyle hazırlanan “Sabih Kayan” oldu. 


“Ankara’da İz Bırakan Mimarlar: Sabih Kayan”

Editör: Nuray Bayraktar
Yayınevi: VEKAM Yayınları
Çıkış Tarihi:
2022
Sayfa Sayısı:
268


Ankara’da İz Bırakan Mimarlar projesi, Başkent Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) iş birliğiyle 2017 yılında başlamış olup, 2020 yılında tamamlanmıştır. Proje, T. Elvan Altan (Orta Doğu Üniversitesi Mimarlık Bölümü), Nuray Bayraktar (Başkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü) ve Umut Şumnu (Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü) tarafından yürütülmekte olup; proje ekibi başta Başkent Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerden –Burcu Ateş, Deniz Avcı Hosanlı, Elif Selena Ayhan Koçyiğit, Nehir Bera Biçer, Elif Cemre Çelikkan, Cem Dedekargınoğlu, Sabahat Selcan Dökmen Aykaç, Bengi Su Ertürkmen Aksoy, Beril Kapusuz Balcı, Onur Kutluoğlu, Nihan Oya Memlük Çobanoğlu, Neris Parlak Temizel, Tuna Öğüt, Seçil Özcan Geylani, Selim Sertel Öztürk, İlknur Sudaş, Hüma Tülce Uman, Melek Pınar Uz Baki– konuyla ilgili genç akademisyenlerden ve araştırmacılardan  oluşmaktadır.

Kentte önemli izler bırakan mimarları gündeme getirmeyi amaçlayan ve yeni çalışmalarla genişletilmesi düşünülen bu proje ile  her yıl Ankara’da tasarladıkları konut, kamu ve sivil mimarlık yapıları ile özel bir önemi hak eden dört mimar/mimar grubu üzerine odaklanılarak, toplam 14 mimar/mimar grubunun çalışılması hedeflenmiştir. Proje sürecinde; odaklanılan mimarlara/mimar gruplarına ve yapılarına ilişkin araştırma ve belgelemeler yapılmış ve düzenlenen panellerde sunulmuştur.

Bu kapsamda düzenlenen 4. panelde, Ankara’da Hacettepe Üniversitesi kampüsleri ve bazı konut yapılarının tasarımcısı olarak bilinen, ancak hakkında yapılmış araştırma ve yayın sayısı oldukça sınırlı olan Sabih Kayan’ın mimarlık serüveni ve resim, iç mekân tasarımı ile sahne tasarımı çalışmaları ele alınmıştır. Panelin sunuşlarının Nuray Bayraktar tarafından derlenmesiyle oluşturulmuş olan bu e-kitap, VEKAM Yayınları aracılığıyla araştırmacıların ilgisine sunuluyor.

Seride daha önce Prof. Dr. Nuray Bayraktar editörlüğünde hazırlanan “Vedat Dalokay-Nejat Tekelioğlu” ve Prof. Dr. T. Elvan Altan editörlüğünde hazırlanan “Demirtaş Kamçıl-Rahmi Bediz” kitabıyla birlikte “Sabih Kayan” kitabına,  VEKAM Ankara web sitesindeki “Açık Erişim Kaynaklar” sekmesinden ücretsiz olarak ulaşılabilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.vekam.ku.edu.tr/