[Proje]: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Lisans Öğrencileri 19. Yurt Binası

Proje Adı: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ LİSANS ÖĞRENCİLERİ 19. YURT BİNASI
ANKARA, 2015
Mimari: ALİ KURAL | URBAR KENTLEŞME VE MİMARLIK LTD. ŞTİ.
İç Mimari / Peyzaj Mimarisi: URBAR KENTLEŞME VE MİMARLIK LTD. ŞTİ.
Fotoğraf: ALİ KURAL

Çankaya, Ankara’da konumlanan “Orta Doğu Teknik Üniversitesi Lisans Öğrencileri 19. Yurt Binası” projesinin mimari, iç mimari ve peyzaj mimarisi UrbAr Kentleşme ve Mimarlık imzası taşıyor. Davetli yarışmada 1.’lik Ödülü alarak 2015 yılında uygulanan yurt projesini tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

“Lisans öğrencileri yurt binası, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kampüsü’nün güneyinde, ormanlık alanın sınırındaki yurtlar bölgesinde inşa edilmiştir. İnşaat öncesinde alanda bulunan anıtsal ağaç korunmuştur ve çevresinde geliştirilen giriş avlusuna karakterini vermektedir. Giriş avlusu ve dış avlunun peyzaj tasarımında insan yapısı ve doğalın karşıtlığı imgesi tema olarak geliştirilmiştir. 

700 öğrenci kapasiteli yurt binasında, ikişer kişilik çift süit odalardan oluşan dört kişilik üniteler, kendi içinde çalışma odası barındırmaktadır. Bina içerisinde geniş ve ferah ortak alanlar ve çalışma salonları planlanan yapıda sosyal alanlar bodrum katta çözümlenmiş, kot farkı kullanılarak dış mekâna açılmıştır. Yapıda odaların iç düzenlemesi cepheye yansıtılarak iç mekân ve dış görünüş bütünlüğü sağlanmıştır.”


Mobilya Aksesuar

  • Nurus

Bitirme İşleri

  • Asaş Aluminyum
  • AKG Gazbeton

Islak Hacim

  • Çanakkale Seramik
  • VitrA