(ISTANBUL’74)’ün “Rastlantısal Orman” Sergisi Ziyarete Açıldı!

ISTANBUL’74’ün, Amerikalı sanatçı ikilisi Jonah Freeman ve Justin Lowe’un mekâna özgü tasarlanan “Rastlantısal Orman” (Bir Okuma Odası) sergisi, 17. İstanbul Bienali’ne paralel olarak açıldı. Boo – Hooray küratörlüğünde düzenlenen sergi, Kasım ayına kadar Nef Bebeköy’de ziyaret edilebilecek.


“Rastlantısal Orman”
Sergi

Küratör: Boo – Hooray
Sanatçı: Jonah Freeman, Justin Lowe
Tarih: 17 Eylül 2022 – 20 Kasım 2022
Yer: Nef Bebeköy, Beşiktaş / İstanbul


William S. Burroughs’un “Elektronik Devrim” makalesinden esinlenen New Yorklu sanatçı ikilisi Freeman & Lowe’un İstanbul’da Nef Bebeköy’e ait 19. yüzyıldan kalma tarihi bir yapıyı, bir okuma odasına dönüştürdüğü sergi; Türkiye’den ve dünyadan sanatçı, yazar, yönetmen ve müzisyenler tarafından üretilen text art, sanatçı kitapları, çeşitli arşivler, albümler, kataloglar, antolojiler, denemeler, günlükler, raporlar, belgeler, grafik yapıtlar, resimli kitaplar, dergiler ve her türlü efemerayı bir araya getiriyor. Gündelik olanın benzersiz sanat nesnesi ile iç içe şekilde düzenlendiği sergide, ziyaretçiler yapıtları nadir kitap kütüphanelerinde olduğu gibi okuma odasında inceleme şansına sahip oluyor.

ISTANBUL’74 kurucu ortağı, yönetmen Alphan Eşeli sergi ile ilgili görüşlerini şöyle açıklıyor:

“Freeman ve Lowe, objeler ve mekanlar üzerinden çarpıcı hikayeler yaratmayı başaran nadir sanatçılardan.Bir Okuma Odası etrafında şekillenen bu sergide, Freeman ve Lowe’a ait duvar kağıdı eseri; sanatçıların ve Boo-Hooray’in arşivinden nadir yayınlar, Türkiye’den ve dünyadan önemli arşivler ve sanatçı kitapları ile bir araya geliyor. Serginin en heyecan verici tarafı ise interaktif bir düzende kurgulanmış olması. Ziyaretçiler, çeşitli karşıt-kültür yayınlarından kült kitapların ilk baskılarına kadar çok geniş bir seçkiyi sanatçılar tarafından tasarlanmış bir enstalasyonda inceleyebilecek.” 

Arşivleri ile sergiye katkıda bulunanlar arasında; J.G. Ballard, Do Not Research, John Waters, Issey Miyake, Anicka Yi, Harmony Korine, Jonas Mekas, New Models, Bruce Davidson, Juergen Teller, Nobuyoshi Araki, Chase Hall, Marc Caro, Dash Snow, Erman Akçay, Alphan Eşeli, Sakıp Sabancı Müzesi ve daha birçok isim yer alıyor.

Jonah Freeman ve Justin Lowe‘un “Random Forest” (Rastlantısal Orman) adlı duvar kağıdı eseri, sergi tasarımının temelini oluşturuyor. Sanatçıların kendi görsel arşivinden 20.000’den fazla görüntünün renge göre otomatik şekilde kategorilere ayrılarak düzenlenmesiyle ortaya çıkan sonuç, imgelerden oluşan görünüşte sonsuz bir matrise işaret ediyor.

Serginin küratörlüğünü İsveç doğumlu müzik tarihçisi ve alt kültür eserleri koleksiyoneri Johan Kugelberg önderliğindeki Boo – Hooray üstlendi. Ayrıca, yönetmen Alphan Eşeli‘nin özel arşivinden sınırlı sayıda plağın yer aldığı bir Müzik Odası da sergiye eşlik ediyor.

“Rastlantısal Orman” isimli sergi, Salı – Pazar günleri saat 11.00 – 19.00 arası Nef Bebeköy’de ziyaret edilebilir. Sergi kapsamında ziyaretçiler, Assouline Pop – Up’ta yer alan özel seçkiyi de inceleme fırsatı bulabilir.


Freeman & Lowe
Jonah Freeman ve Justin Lowe labirenti andıran büyük ölçekli mimari enstalasyonlar ve tarihi ve kurgusal anlatımlar üzerine birlikte çalışmaktadır. Mimariyle bütünleşen sürükleyici heykel konseptleri yaratan ikili, distopik dünyalardan ve insanın karmaşık psikolojisinden ilham almaktadır. Freeman ve Lowe, 2007 yılından bu yana üretimlerini birlikte devam ettirmektedir. Freeman eğitimini en seçkin sanat üniversitelerinden New York Üniversitesi, Tisch School of the Arts’da; Lowe ise eğitimini Columbia Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Aralarında Marlborough Gallery, Robert Miller Gallery, Galerie Mitterrand gibi prestijli galerilerin de bulunduğu, pek çok çağdaş sanat mekanında yerleştirmeler sergilemişlerdir.  Ortak çalışmaları, 15. İstanbul Bienali, Taipei Bienali, Art Basel ve Museum of Contemporary Art Los Angeles gibi önemli sanat etkinlikleri ve müzelerde sanatseverlerle buluşmuştur.

Freeman & Lowe’un işleri Financial Times, Forbes, The New York Times, Wall Street Journal, Wallpaper Magazine, Huffington Post, Artforum, W Magazine, Architectural Digest ve New York Magazine gibi değerli yayınlarda geniş yer almıştır.

ISTANBUL’74
ISTANBUL’74 2009 yılında Demet Müftüoğlu-Eşeli ve film yapımcısı Alphan Eşeli tarafından, İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat sahnesi ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. 2010 yılında AnOther Magazine iş birliği ile, sanat ve tasarım alanındaki yaratıcı beyinleri çeşitli söyleşiler, sergiler, gösterimler, performanslar ve atölye çalışmaları içeren çok disiplinli bir program etrafında bir araya getirmeyi hedefleyen İSTANBUL ULUSLARARASI SANAT VE KÜLTÜR FESTİVALİ (IST. FESTIVAL)’ni gerçekleştirmeye başladı. Yıllar içinde, aralarında Gore Vidal, Zaha Hadid, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Terry Gilliam, JR, Sophie Calle, Michael Stipe, Anton Corbijn, Sir David Adjaye, Hussein Chalayan, Zülfü Livaneli, Harun Tekin, Peter Beard, Franca Sozzani, Stephen Frears, Courtney Love, Ryan McGinley gibi değerli isimlerin de olduğu bir çok sanatçı IST. FESTIVAL’a katılım sağladı.

ISTANBUL’74, önde gelen sanat kuruluşları ile birlikte çalışarak Dünya’nın farklı yerlerinde Tracey Emin, Anton Corbijn, Inez & Vinoodh (Gagosian Gallery ile birlikte), Diana al-Hadid, José Parlá, Robin Rhode, Idris Khan, Andre Saraiva, Alex Prager, Freeman & Lowe (Marlborough Gallery ile birlikte), Robert Montgomery ve Defne Koz gibi çağdaş sanatçılarla şehirler arasında yeni köprüler kurmayı amaçlayan dünya çapında sergiler ve enstalasyonlar organize ediyor ve küratörlüğünü yapıyor.

Boo-Hooray 
Boo – Hooray 20. ve 21. yüzyıla ait punk, hip hop ve karşı kültür alanlarındaki basılı eserler, efemera, fotoğraf ve kitapların arşivlenmesi ve korunmasını sağlayan New York merkezli arşiv ve proje alanıdır. 2010 yılında Johan Kugelberg tarafından kurulan Boo – Hooray, çeşitli sanatçı ve kuruluşların arşivlerini üniversiteler ve müzelerle buluştururken nadir kitaplar, fotoğraf, efemera ve sanat yayımlayıp satmaktadır ve dünyanın her yerinde sergiler düzenlemektedir.