“First-Hand ‘22 Deneyim Festivali” 14-15-16 Ekim’de İPA Kampüs’te!

First-Hand 22’ Deneyim Festivali; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Planlama Ajansı ve İTÜ ARI Teknokent iş birliği ve katkılarıyla, ENTA ve GİM destekleri ile 14-15-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.


“First-Hand 22’ Deneyim Festivali”
Deneyim ve Etkileşim

Katılım: Çevrim içi Kayıt Formu
Tarih: 14-15-16 Ekim 2022
Yer: İPA Kampüs, Florya/İstanbul


Festival; “Deneyim ve Etkileşim” kavramlarının odağında; öğrenmenin temeline inen, kavramların mekândaki yansımalarının peşine düşülmesini amaçlayan öğrenci odaklı tasarım haftası sunacak. Belirlenen tema etrafında; tasarım ve mimarlığın odağındaki öğrencileri, sektör temsilcileri ile buluşturacak. İlgi ve merak duyan her bireyin; etkileşim sonrası deneyimleme ve tanımlama olanağıyla mekân etkisiyle bir diyalog kurması hedeflenmekte. 

Tasarım ve mimarlıkla ilgilenen herkesi kapsayacak içerikleriyle katılımcıları buluşturmayı hedefleyen festival kapsamında; 15’den fazla panel ve 100’den fazla konuşmacının yanı sıra yaklaşık 15 atölye çalışması, kolektif mola, performans alanı, sergiler, stant alanları ve interaktif deneyim alanları birlikteliğinde açık havada düzenlenecek. 

Paneller

Festival boyunca; farklı disiplinlerden, alanlarında deneyimli isimlerin bir araya gelmesiyle sanat ve tasarım odaklı paneller düzenlenecek. 

First Hand 22’ Deneyim Festivali kapsamında düzenlenecek panellerde; Ethem Onur Bilgiç, Burak Şentürk, Do[x] Mimarlık, Ecem Dilan Köse, Hakan Helvacıoğlu, Hakan Yılmaz, Şule Koç gibi kendi alanında deneyimli 100’den fazla konuşmacı festivalde yer alacak. 

Kolektif Mola

Kolektif Mola, konuk ve katılımcılar arasındaki bağı daha samimi ve verimli kılmayı hedefliyor. 

Piknik Works, Emre Karacan, Mert Onur, Turkcell Deneyim Ekibi, Studio Mercado, Taner Çağlı, Alt Üst ve 16’dan fazla konuşmacıdan oluşan, birer saatlik yaklaşık 8 oturum ile doğaçlama sohbet eşliğinde interaktif bir katılımla gerçekleşecek.

Atölyeler

Atölyeler, deneyimi odağına alan, üretim odaklı çıktılarla katılımcılara farklı bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen interaktif bir deneyim merkezi sunacak. Açık ve kapalı atölyeler olarak ayrılan bu alanlar, katılımcıların üretim ve mekân arasındaki ilişkiyi deneyimlemesini hedefliyor.

Emre Karacan, Mert Onur, Özge Adanır, Eli Bensusan, Ebrahel Lurci, Vardal Caniş, Alt Üst, Muhammad Abdullatif birlikteliğinde; alanında deneyimli isimlerin yürütücülüğünü üstlendiği 15’den fazla atölye yer alacak.

Performans Alanı

Performans Alanı, katılımcıları program dahilinde performans sanatçılarıyla buluştururken aynı zamanda bireysel olarak kendi deneyimlerini yaratmaları amacıyla oluşturulmuş. Farklı sanat dallarının kendi içinde etkileşimini hedefleyen performans alanı festival boyunca 5’in üzerinde isme yer verecek.

Sergiler

Başlangıç Sergisi, öğrenci işlerini sergilemeyi amaçlıyor. Açık Çağrı doğrultusunda başvuran öğrencilerin projeleri, ön değerlendirme kurulu tarafından değerlendirilip festivalde sergilenme imkanına sahip olacak. 

Sürdürülebilirlik ve kalite ölçütleri ekseninde katılımcıların hayal gücü sınırlandırılmaksızın her konseptte tasarımın değerlendirileceği Açık Çağrı başvuruları; 29 Ağustos 2022 tarihinde başlayıp, 23 Eylül 2022 saat 18.00’de son bulacak. 

Açık Çağrı için başvuru formu: https://linktr.ee/firsthandfest

This slideshow requires JavaScript.

Deneyim Sergisi, profesyonel sanatçıların eserlerini barındıracak. Hem üç boyutlu hem iki boyutlu ürünleri kapsayan sergi, festival alanında profesyonel eserlerle birlikte katılımcılara ilham olmayı amaçlıyor.

Ethem Onur Bilgiç, Çağla Çağlar, Ecem Dilan Köse, Ebrahel Lurci, Mert Onur, Meltem Şahin birlikteliğinde 10’dan fazla ismin eserleri festivalde sergilenecek.

Stant Alanı

Stant Alanı, First-Hand ’22 Deneyim Festivali’nde; üniversite ve öğrenci topluluklarının tanıtım ve proje deneyimlerini paylaşmalarına olanak sağlarken, sektör bünyesinde yer alan kurum ve ofislerin de alan içerisinde katılımcılarla buluşmasını amaçlıyor. Network sağlama, bilgi alma, öğrenci toplulukları ve sektör bünyesindeki kurumların deneyimlerini paylaşma süreçleri, festival içerisinde yer alacak. 

İPA Kampüs, kariyer ve tanıtım stantlarının yanı sıra alan içi etkinlikleriyle Decathlon, Redbull birlikteliğinde 15’den fazla kuruma ev sahipliği yapacak.

Festival ile ilgili detaylı bilgi ve kaydolmak için: www.firsthandfest.com

Festival Künyesi

Festival Direktörü | Korcan Bacaksız
Festival Kreatif Direktörü | Barış Kekilli
Sponsorluk İlişkileri Direktörü | Ensar Emir Tokgöz
Tasarım Ekip Koordinatörü | İrem Şentürk
Festival Sahne Koordinatörü | Elif Su Aksu
Festival Alan Koordinatörü | Sıla Toplar
Festival Proje Koordinatörü | Betülnur Bozkurt
Festival Yürütme Ekibi | Nur Özer
Sponsorluk İlişkileri Ekibi | Zeynep Çebi, Doğa Deliağa
Sahne Planlama Ekibi | Akın Serin, Özlem Güler, Tuğba Bahadır
Atölye Planlama Ekibi | Ayşenur Kaba, Mısra Ergiyen, Melikenur Aydemir
Grafik Tasarım Ekibi | Edibe Zehra Kanıbol, Mehmet Kağan Bilici
Sosyal Medya Sorumlusu | Hiranur Yazıcı, Eda Su Albayrak

“First-Hand ‘22 Deneyim Festivali”nin bi_özet‘te yayınlanan önceki haberi için:

First-Hand ‘22 Deneyim Festivali’nin Düzenlediği “Başlangıç Sergisi” için Açık Çağrı!


First-Hand Deneyim Festivali
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Planlama Ajansı iş birliği, ENTA ve GİM Festival Ana destekçileri ile 14-15-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. “Deneyim ve Etkileşim” kavramlarını anahtar kelime alarak; öğrenmenin temeline inen, kavramların mekandaki yansımalarının peşine düşülmesini amaçlayan öğrenci odaklı tasarım haftası sunmakta. Panel ve konuşmaların yanı sıra fiziksel mekanlar, atölye çalışmaları ve interaktif deneyim alanları birlikteliğinde açık havada düzenlenecek. 
Festivali sosyal medyada takip etmek için: @firsthand_experiencefestival