(ADAS)’ta Utku Dervent’in Sergisi: “Yol-cu-luk”

Utku Dervent

Sanat yapıtını, “Araçları, üslubu ne olursa olsun, sanatçının, düşünceleri, tasarımları,  kararları ve eylemleri aracılığıyla kendiyle karşılaştığı, yüzleştiği bir ayna” olarak tanımlayan Utku Dervent’in son dönem yapıtlarının yer aldığı “Yol-cu-luk” adlı sergisi, 9 Ekim’den itibaren ADAS’ta izleyicilerle buluşuyor.


“Yol-cu-luk”
Sergi

Sanatçı: Utku Dervent
Açılış:
9 Ekim 2022 Pazar | Saat: 14.00 – 19.00
Tarih: 9 Ekim 2022 – 5 Kasım 2022
Yer: ADAS, Seyrantepe / İstanbul


Üretim süreci boyunca karşılaşacağı tüm durum ve olasılıkları, yön ve yolu yeniden tayin edebileceği bir fırsat olarak gören Utku Dervent, Bertrand Russel’in “Gözlemci nesneyi değil, nesnenin kendi üzerindeki etkisini gözler” ifadesini sergisinde referans alıyor. Dervent “Sanatçının yapıtıyla ortaya koyduğu, onu bu eyleme yönelten her şeyin, onun üzerinde bırakmış olduğu izlerdir” diyerek “Yol-cu-luk” sergisindeki kavramsal yönelimini şöyle dile getiriyor:

“Gerçeklik, hayata dair tüm anlamlandırmalarımızın bütünüdür. Her birimiz, yaşamımız süresince, deneyimlerimiz çerçevesinde yaşamı anlamaya, kavramaya ve onunla baş etmeye çabalarız. Yaşama kim olarak, hangi yön, açı ve mesafeden baktığımız ise gördüklerimizi nasıl anlamlandıracağımızı belirler. Bu hayatımız boyunca devam eden ve anlayışımızın, anlamlandırmalarımızın hiç tamamlanmayacağı bir yolculuktur.

Burada mesele eylem değil, eylemde bulunan kişinin yaklaşımıyla ilgilidir; kişinin nasıl yaptığı, ne yaptığını niyetiyle bağlantılı olarak biçimlendirir, belirler. Biz yaptıklarımız ve yapmadıklarımız, yapabildiklerimiz ve yapamadıklarımız kadarız. İnsan olarak doğmayız; insan olmak için doğarız. Diğer tüm arzuları bastıracak ölçüde bir kendini bilme arzusu oluşmadan insan olma yolculuğu başlamaz.”

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Adas‘ın web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Facebook, Instagram) takip edilebilir.


Utku Dervent
Utku Dervent, 1995 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar  Üniversitesi Resim Bölümünden mezun olmuştur. Aynı üniversitede 1998’de yüksek  lisans eğitimini, 2005 yılında da sanatta yeterlik çalışmasını tamamlamıştır. 1998’de İstanbul AKM’de Galeri Baraz tarafından organize edilen “Türk Resminde Soyut  Eğilimler” isimli grup sergisi, sanatçının dikkat çektiği ilk büyük sanat  organizasyonudur.
İlk kişisel sergisini 2000 yılında İstanbul’daki Maçka Sanat  Galerisinde gerçekleştiren sanatçı bugüne kadar 9 kişisel sergi açmıştır.1999 yılında  29. DYO Resim Yarışması’nda başarı ödülü alan Dervent, aynı yıl Yıldız Teknik  Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde araştırma görevlisi olarak akademik  hayatına başlamıştır. Sonrasında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Kadir Has  Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Teknik  Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesinde akademik kariyerine devam etmiştir. Bozlu  Art Project Nişantaşı’nda 2017 yılında izleyiciye buluşan “Otoportre” sergisi, Bozlu  Sanat Yayınlarından çıkan “Her Resim Bir Otoportredir” adlı sanatçı kitabıyla aynı  temele oturması bakımından sanatçının kariyerinde bir dönüm noktası teşkil  etmektedir. Bu serginin devamı niteliğindeki “yer/yön/yol” ve “yol-cu-luk” sergileri ise ADAS’ta gerçekleşmiştir. 2017 yılı itibarıyla eğitmenlik kariyerine ara veren ressam  Utku Dervent, yaşamını ve sanatsal çalışmalarını İzmir’de sürdürmektedir.