(Akbank Sanat) “Başka Sesler Başka Odalar” Sergisi ile 17. Contemporary Istanbul’da!

Akbank Sanat, ana partnerliğini üstlendiği 17. Contemporary Istanbul’da yer alan standında “Başka Sesler Başka Odalar” başlıklı sergiye 22 Eylül’e kadar ev sahipliği yapıyor.


“Başka Sesler Başka Odalar”
Sergi

Küratör: Hasan Bülent Kahraman
Sanatçı: Clement Valla
Tarih: 19 – 22 Eylül 2022
Yer: Tersane İstanbul


Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği “Başka Sesler Başka Odalar” isimli sergide, sanatçı Clement Valla’nın eseri yer alıyor.

Sergi ile ilgili düşüncelerini paylaşan Kahraman şunları söyledi:

“Clement Valla’nın işi bize gördüğümüzü sandığımız veya hiç görmediğimiz nesneleri, anları, durumları gösteriyor. İnsan bilinci mikroskopla teleskop arasında sınırlıdır. İki aygıt da bize ‘görmediklerimizi’ gösterir Göremeyeceğimiz kadar küçük ve yakın, göremeyeceğimiz kadar büyük ve uzak cisimler sadece bilinç dünyamızı değil muhayyilemizi de tayin eder. Bir de gördüklerimizin görmediğimiz boyutları var. Valla, dijital sanatın olanaklarını kullanarak, her gün baktığımız, gördüğümüzü sandığımız, yerinde ve sabit durduğuna inandığımız doğanın daima gizli, gizemli yanına yeni boyutlar ekliyor. Doğayı göremediğimiz boyutuyla gerçeklik algımızın sınırlarına çekiyor. Böylece sadece bir görüş sorunsalı kurmakla kalmıyor, dönüşüm sorununa doğru açılıyor. Zaman dönüşümdür. Dönüşümün görülmesi öte zamana geçmektir. Böylelikle doğanın daima şifa saydığımız niteliğindeki tekinsizlik karşımıza çıkıyor.

Görselliğin ve doğadaki dönüşümün zaman boyutundaki eksenleri iç mekanı dış, dış mekanı iç mekana çevirirken, Valla, gerçeği gerçeğin kurdu yapıyor.
Görüntü daima yalan(cı) mıdır?.”