(Performistanbul) 17. İstanbul Bienali’nin Mekânlarından Biri Olarak Ziyaretçileri Ağırlayacak!

Performistanbul, Fotoğraf Ali Berkay Bilge

Performistanbul’un Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA), 17. İstanbul Bienali mekânlarından biri olarak sanatseverlerle buluşacak. 17 Eylül – 20 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek bienalin önemli duraklarından biri olarak konumlanacak Performistanbul, bienal süresince yurt içi ve yurt dışından birçok katılımcıya ev sahipliği yapacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 2007 – 2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen 17. İstanbul Bienali, bu yıl geleneksel sanat mekânlarının dışına çıkarak kitapçılar, sahaflar, hastaneler, huzurevleri, kafeler, metro durakları ve özel bir radyo istasyonunun da aralarında olduğu onlarca farklı mekâna yayılacak.

Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünde gerçekleşecek 17. İstanbul Bienali kapsamında PCSAA’da, Merve Elveren (küratör ve araştırmacı) ve Çağla Özbek’in (küratör ve araştırmacı) “Hem Zemin / Hem Zaman” ile Evrim Kavcar ve Elif Öner’in “Hassas Sesler Sözlüğü” adlı çalışmaları yer alacak.

Performistanbul hakkında detaylı bilgi için web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Instagram, Facebook, YouTube) incelenebilir.


Performistanbul 
Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul, performans sanatçılarını tek bir çatı altında birleştirmek ve projelerle buluşturmak üzere Simge Burhanoğlu tarafından 2016’da kuruldu. İstanbul merkezli platform, esnek çalışma modelini dünya genelinde çeşitli sanat kurumları, dijital platformlar ve sanatçılar ile iş birliği içerisinde “alansız” kimliğiyle devam ettiriyor. Performistanbul, kurulduğu günden bu yana müze ve galeri gibi sanat kurumları, kamusal alanlar ve uluslararası organizasyonlar başta olmak üzere çeşitli mekânlarda 250’nin üstünde performans gerçekleştirdi. Bu mekân ve işbirlikçiler arasında Victoria & Albert Museum (Londra), Tate (Londra), OMM Müzesi, Pera Müzesi, Pi Artworks, Elgiz Müzesi, IMC 5533, İstanbul Bienali (2017, 2019, 2022), Tarabya Kültür Akademisi – Goethe-Institut, Caroline Garden Chapel (Londra), Uluslararası Venedik Performans Haftası (2017, 2019, 2020) ve Live Art Development Agency (LADA) bulunuyor.

Performistanbul, Türkiye’de bir ilk olan Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nı (PCSAA), canlı sanat üzerine barındıracağı kaynaklar ile performans sanatının eğitimi ve gelişimi üzerinde önemli bir etkiye yol açma gayesiyle hayata geçirdi. Performistanbul Yayınları ise PCSAA ile birlikte, bu alanda yabancı kaynakları Türkçeye çevirerek Türkiye’deki dijital platformlarda yayınlamak ve bu alanda daha fazla kaynak sağlamayı amaçlıyor.

Performistanbul, 2020 yılında, ilk canlı sanat odaklı yerli ve yabancı genç performans sanatçıların yönelik misafir sanatçı programını hayata geçirdi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı kapsamında “Performans Sanatı Pratikleri” dersini kurdu. Performistanbul, SAHA derneği , British Council Turkey, Sivil Toplum Destek Vakfı ve Turkey Mosaic Foundation gibi kurumlardan çeşitli destekler almaya hak kazanmıştır.

Kâr amacı gütmeyen Performistanbul, Performans Sanatını Geliştirme Derneği’ni kurarak performans sanatını gelişimine katkıda bulunmak adına önemli bir adım attı. Bu yapı, alanın bağımsızlaşması ve bağış toplanabilmesi için oluşturuldu, böylelikle alanın işlevsel hâle gelerek sürdürülebilir olabilmesi için çoklu kaynaklardan gelir elde etmek umuluyor.