(Anna Laudel – İstanbul)’da Yeni Sergi: “Hiçbir Yer”

Mehmet Sinan Kuran, Şato, 2022

Anna Laudel, sanatçı Mehmet Sinan Kuran’ın “Hiçbir Yer” isimli kapsamlı kişisel sergisine 8 Eylül – 4 Aralık 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçının 2020 yılında Anna Laudel’de gerçekleştirdiği “öldükten sonra gerçekleşen” anlamına gelen “Posthumous” sergisinin devamı niteliğinde olan “Hiçbir Yer”, ziyaretçilerini hayattaki ihtimalleri sorgulatan bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.


“Hiçbir Yer”
Sergi

Sanatçı: Mehmet Sinan Kuran
Tarih: 8 Eylül –  4 Aralık 2022
Yer: Anna Laudel, Beyoğlu / İstanbul


Çizim, heykel, resim, seramik, ışıklı kutular, camlar, buluntu nesneler, ve yerleştirmeler gibi farklı teknik ve malzemeler kullanarak ürettiği eserlerin yer aldığı seçkide Mehmet Sinan Kuran, Nietzsche’nin çocukluktan yaşlılığa geçişini ele aldığı tasviri tersine çeviriyor. “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi” filmini anımsatan seçkide sanatçı, ziyaretçilere yaşlılıktan çocukluğa doğru giden bir yolda eşlik ediyor.

Bilim kurgu, mit ve ritüelistik inancın bir origami gibi katlanarak hazırlandığı sergide, sanatçının zaman ve mekân bağlamını durağan kıldığı evrende üst bilince ulaşmış, tüm dünyayı deneyimlemiş, yaşlandıkça çocuklaşan kişi, çocuklaştıkça huzura eriyor. Latince’de “fani olduğunu hatırla” anlamına gelen “Memento Mori” kavramına göndermeler yapan Kuran, faniliğin değeri, hayatın sonu, ve ölümlü olmayı izleyicilerle birlikte sorguluyor.
Sergide ruhun katmanları, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlanma gibi tecrübelerin önemi, yaşam ve ölüm arasındaki keskin gerçeklik aynı zamanda büyük bir bilinmezlikle irdelenerek mercek altına alınıyor. Galerinin iki katına yayılan “Yer”, “Gök”, “Deniz” başlıklarında üç evreden oluşan sergi, ölüm kavramını bir şenlik içinde aktarıyor.

Sanatçının kendi ölümüne dair bir güzelleme ile yeni bir dünyanın temelini attığı, üretimlerindeki çizgiler, figürler ve tüm kurgular ile adeta bir anma törenine dönüşen “Hiçbir Yer”, 4 Aralık 2022 tarihine kadar Anna Laudel’de deneyimlenebilir.

“Hiçbir Yer” sergisinin Anna Laudel tarafından basılacak sergi kitabı, galeriden temin edilebilir.


Mehmet Sinan Kuran
Sanat kariyerine 45 yaşından sonra günlüklerine çizimler yaparak başlayan Mehmet Sinan Kuran, “Karmaşık ama canlandırıcı” olarak tanımlanan tarzını duygu yüklü minyatür çizimleriyle eserlerine aktarıyor. Eserleri özel müzelerde ve koleksiyonlarda yer alan sanatçı, İstanbul’da yaşıyor ve üretiyor. Çeşitli projelerde ise çocuklarla bir araya gelerek onlarla birlikte resim yapmaya devam ediyor.

Anna Laudel
Eylül 2021 tarihi itibariyle Gümüşsuyu’ndaki yeni binasında sanatseverlerle buluşan Anna Laudel, yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini sergilediği kapsamlı sergilere ev sahipliği yapmaya ve sanatçılarını uluslararası fuarlarda temsil etmeye devam etmektedir. Aynı anda birden fazla sergi ve etkinlik düzenlemeye olanak sağlayan ve yaklaşık 1000 metrekarelik alana yayılan galeri, İstanbul’un önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelmenin yanı sıra, temsil ettiği sanatçılarla birlikte büyüyerek daha fazla sanatsevere ulaşmayı amaçlamaktadır.

Anna Laudel, 2019’da Almanya’nın Düsseldorf kentinde açtığı ikinci galeri mekânıyla bu alanda yürüttüğü çalışmalarını uluslararası bir boyuta taşıdı. 2022 yılında ise Mayıs – Kasım ayları arasında Bodrum Zai Yaşam’daki yeni mekânında sergi programına devam eden Anna Laudel, üç galerisinde eş zamanlı olarak Türkiye ve yurt dışından sanatçıların karma ve kişisel sergilerine yer vermektedir.

Galerinin kurucusu Anna Laudel, aldığı eğitim ve içinde büyüdüğü güncel sanat ortamının etkisiyle açtığı galeriler ve yer aldığı fuarlarla sanatçılarına uluslararası imkanlar sunmayı hedeflemektedir. Galerilerin direktörlüğünü Ferhat Yeter yapmaktadır.