(PİLEVNELİ – Dolapdere)’de Yeni Sergi: “Jamming”

Nevin Aladağ, Köşe Arpı (Rezonans Alanları), 2021

PİLEVNELİ – Dolapdere, küratörlüğünü Adam Szymyczyk’in üstlendiği Nevin Aladağ’ın “Jamming” başlıklı ilk kişisel sergisini, 13 Eylül – 15 Ekim 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.


“Jamming”
Sergi

Küratör: Adam Szymyczyk
Sanatçı: Nevin Aladağ
Tarih: 13 Eylül 2022 – 15 Ekim 2022
Yer: PİLEVNELİ Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul


Nevin Aladağ‘ın son dönem işlerine odaklanan bir araştırma olarak tasarlanan “Jamming” sergisi, galerinin ilk üç katına yayılıyor. Sergideki eserler, sanatçının ses ve örüntü oluşturmaya olan tutarlı ilgisine ve tüm toplumsal ilişkilerde önemli bağlayıcı unsurlar olarak ritim ve süslemenin işlevine tanıklık ediyor. Aladağ‘ın eserlerinin neredeyse hepsi icra edilebilir ya da en azından performatif bir kullanım olanağı akıllara getiriyor.

Aladağ‘ın sergisinde izleyiciye farklı son dönem serilerinden eser sunuluyor; “Vücut Enstrümanları” ve “Rezonans Alanları” alışılmadık sesli heykelleri, “Sosyal Doku” serisi farklı kökenlerden halılar ve malzemeleri bir araya getiren soyut kompozisyonları, “Pattern Kinship” çeşitli kaynaklardan edinilmiş desenleri birleştiren şeffaf boyalı alüminyum heykellerini ve sergiye adını veren üç kanallı yeni bir video enstalasyonu “Jamming” sunumu oluşturuyor.

Hem “Jamming” adlı video çalışması hem de serginin tamamı Aladağ‘ın çalışma prensibini izleyiciye açıklıyor: aynı anda hem müdahale hem de kolektif doğaçlama. “Jamming” adlı video çalışması, sanatçının hem popüler hem de klasik müzik enstrümanlarının canlandırıldığı ve insan olmayan bir öğe tarafından (örneğin rüzgarla savrulan kum, ağaç dallarının hareketi, düşen su damlaları) “oynatıldığı” önceki video çalışmaları “Session” (2013) ve “Traces” (2015) ile benzer motifler ve araçlar kullanıyor.

Nevin Aladağ‘ın çalışmaları sınırları esnetiyor; tesadüfi süreçler ve kasıtlı eylemler, kültürel kodlar ve doğal büyüme kalıpları, yerel estetik ve endüstriyel üretim, geleneksel bilgiler ve yeni kentsel yaşam tarzları arasındaki bağlantıları sorguluyor. Aladağ, dünyayı sürekli biçim değiştiren, değişen, hem genişleyen hem de küçülen, yer kaplayan ve yol açan, ve biz onu kontrol altında tutmaya çalışırken yavaş yavaş hepimizi ele geçiren bir harika olarak görüyor.

“Jamming”, 15 Ekim’e kadar Pazar ve Pazartesi hariç haftanın her günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ayrıntılı bilgi için PİLEVNELİ‘nin web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Facebook, Instagram) incelenebilir.