17. İstanbul Bienali’nin Aydınlatma Sponsoru (TEPTA)!

TEPTA, 17 Eylül – 20 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek 17. İstanbul Bienali’nin sekiz farklı mekânının aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor.

TEPTA, 30. yılını kutladığı özel döneminde, 17. İstanbul Bienali’nde İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) çözüm ortağı oldu. TEPTA, 1987 yılından bu yana İKSV tarafından düzenlenen ve sadece Türkiye’de değil dünyada da güncel sanat alanındaki öncü etkinliklerden biri konumunda olan İstanbul Bienali’ne bir armatür sağlayıcı olmanın ötesinde, mekânlara ve eserlere yönelik incelemelerde ve çalışmalarda bulunarak çok çeşitlilikteki armatürleri ve doğru aydınlatma konusundaki deneyimi ile destek sağladı.

Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh küratörlüğünde düzenlenen bienalde bu yıl, 12 farklı mekânda ve 50 kadar noktada 500 kadar sanatçının işleri sunuluyor. Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu semtlerine yayılan bienalin sekiz mekânındaki eserler ve mekânlar TEPTA Aydınlatma ile aydınlanıyor.

Otuz yılı aşkın süredir gerek yurt içi ve yurt dışı projelerin aydınlatma alanındaki çözüm ortağı olan ve mimarlık, tasarım, kültür ve sanat dünyasına katkı sunan TEPTA, 17. İstanbul Bienali’nde Barın Han, Performistanbul, Müze Gazhane, Pera Müzesi, Çinili Hamam, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Merkez Rum Lisesi ve Yaklaşım Tüneli’nde yer alacak eserlere ışık tutuyor.

Bienalin resmi Aydınlatma Sponsoru unvanı ile yaz başından bu yana İKSV ekibi ile koordinasyonda çalışan TEPTA ekibi, sanatçılar tarafından belirtilen istekler ve ihtiyaçlar doğrultusunda en uygun aydınlatma armatürlerini sağlamak üzere çalışmalar gerçekleştirdi.

Sanat eserlerinin ve mekânlarının aydınlatılması konusundaki deneyimini, istenen atmosferlerin ve efektlerin ışık ile sağlanması için demo hizmeti de sunan TEPTA, iç mekân ve dış mekân ihtiyaçlarını çok çeşitlilikteki aydınlatma armatürleri ile karşıladı.

TEPTA, desteği kapsamında özel üretim aydınlatma çözümlerinin dışında, farklı özelliklere sahip çok sayıda ray spot ve metrelerce raya ilave olarak lineer armatürler, dekoratif armatürler ve farklı özelliklere sahip çözümler ile gerekli aydınlatmaları sağladı.

İzleyiciler, Barın Han, Performistanbul, Müze Gazhane, Pera Müzesi ve Merkez Rum Lisesi mekânlarında sergilenen eserlerin büyük bir kısmını TEPTA’nın 30 yıllık iş ortağı iGuzzini markasının İstanbul Modern Müze’nin de tercihi olan ray spotları ile izlerken; Müze Gazhane ve Yaklaşım Tüneli TEPTA’nın ışıkları ile deneyimlenecek.

Barın Han ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı’ndaki okuma köşelerinde ise 1965 yılında Gae Aulenti tarafından tasarlanmış ve isminde yer aldığı üzere bir yarasadan ilham alan İtalyan tasarımının ikonik lambası Pipistrello ile aydınlanacak. Yine bienal süresince Barın Han’dan yayın yapacak olan Açık Radyo mekânları da TEPTA ile aydınlanacak.

TEPTA daha önce İKSV’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen 15. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’ndaki “Darzana; İki Tersane, Bir Vasıta” ve 16. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alan “Vardiya” başlıklı projeleri de aydınlatmıştı. 17. İstanbul Bienali’nin paralel etkinlik mekânlarından biri olan SAHA Derneği’nin mekân aydınlatması TEPTA tarafından üstlenilmişti.

17. İstanbul Bienali hakkında ayrıntılı bilgi için bi-özet‘teki ilgili haberler incelenebilir:

İstanbul Bienali 17 Eylül’de AÇILIYOR!

17. İstanbul Bienali’nin Katılımcıları Açıklandı!

İstanbul’un Farklı Mahalleleri “17. İstanbul Bienali”ne Ev Sahipliği Yapacak!

17. İstanbul Bienali’nin KÜRATORYAL Yaklaşımı Açıklandı!


TEPTA
TEPTA Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

TEPTA’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekanlardan dış mekanlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Tek bir mimari detayın aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için uygun ürünlere ve hizmete TEPTA’da ulaşmak mümkündür.

30 yıldır temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Lodes, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato, Bover, Neri, Forestier, Diesel Living for Lodes, Martinelli Luce ve Terzani olarak sayılabilir. 100.000’in üzerinde ürün çeşidine sahip olan TEPTA Aydınlatma’nın Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin küçük ama çarpıcı bir bölümü sergilenmektedir. TEPTA ayrıca yerel tasarımın da destekçisi olarak mağazasında yerel aydınlatma tasarımcılarının son tasarımlarını sunmaktadır.

Bütün bunların yanında TEPTA sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimarların, tasarımcıların, elektrik mühendislerinin ve son kullanıcıların özel istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonomi üçgeninin birleştiği en uygun noktayı, gerçekleştirdiği üst kalitedeki üretimlerde sağlayan TEPTA, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iyi, hızlı ve güvenilir bir çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese, yenilenen Atatürk Kültür Merkezi (AKM) gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor. 2019 yılında açılan Arter Müzesi’nin dış mekân aydınlatmalarının yanında, Eskişehir’de Kengo Kuma imzası ile hayata geçen OMM Odunpazarı Modern Müze’nin tüm aydınlatması da TEPTA tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye’nin sanat gündemini yakından takip eden ve sanat alanında doğru aydınlatmanın yaygınlaşmasına öncülük eden TEPTA, iki kez Venedik Bienali, Mimarlık sergilerini aydınlatmasının yanında, İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak açılan Abdülmecit Efendi Köşkü sergilerini, dönemsel olarak Contemporary İstanbul’daki ve özel galerilerde açılan sayısız serginin aydınlatmasını üstlenmektedir.

TEPTA’nın, yurt dışı çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır.

www.tepta.com